Utorok 30.11.2021
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Kto sa často pohybuje na internete, vie, že silné heslo je základom. Žiaľ, mnoho ľudí si s ním príliš hlavu neláme a používa úplne bežné a ľahko odhaliteľné slová, čísla či písmená. Tým sa ale vystavujú nebezpečenstvu, že ich niekto dokáže bez väčších problémov prelomiť a dostať sa tak k dôležitým a citlivým údajom.

Stránka NordPass v týchto dňoch uverejnila 200 najčastejších hesiel, aké ľudia používali v roku 2021. Zároveň tiež uviedli, ako dlho by hackerom trvalo, aby dotyčný password prelomili. Netreba snáď dodávať, že by to pre nich bola záležitosť niekoľkých sekúnd (v niektorých prípadoch dokonca menej než jednej sekundy).

Shutterstock

Na NordPass si môžeš pozrieť výsledky podľa jednotlivých krajín. Ak by sme zohľadnili všetky štáty, tak najpoužívanejším heslom je 123456. Tento rok ho použilo viac ako 103-miliónov ľudí. Iste uznáš, že takéto heslo by hackeri prelomili ako nič. NordPass uvádza, že by im to netrvalo ani sekundu.

Medzi ďalšími nájdeme zase heslá qwerty (ide o prvé písmená na klávesnici), password, 111111, password123 či iloveyou. Ak by sa dostali do rúk hackerom, všetky by dokázali prelomiť za menej než jednu sekundu. A ako sú na tom Slováci? Aké heslá najčastejšie používali oni?

Ktoré heslá sa najviac používajú na Slovensku?

Na prvom mieste nájdeme opäť staré známe chabé heslo 123456, ale napríklad aj mená ako martin, veronika, dominika, adamko, tomasko či heslo s názvom heslo. Medzi ďalšie patria maminka, genius, k*kotko, slniecko či anjelik. Čas, ktorý by bol potrebný na ich prelomenie, je rôzny, pohybuje sa od jednej sekundy až po niekoľko minút. Heslá typu miroslav či nepoviem by ale hackerom zabrali tri hodiny.

Odborníci upozorňujú, že silné heslo by malo pozostávať z rôznych písmen (veľkých aj malých), čísel a najlepšie aj nejakých špeciálnych znakov (napríklad @). Ľudia ale majú tendenciu voliť jednoduché, ale málo účinné heslá, ktoré si dokážu dobre zapamätať.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť