Krajinou s najslobodnejšími médiami je podľa tohtoročného indexu slobody tlače Nórsko. Túto pozíciu si udržiava už siedmy rok. Na druhom mieste je nezvyčajne krajina, ktorá nie je škandinávska, a to Írsko, ktoré si polepšilo o štyri priečky.
Treťou krajinou podľa slobody médií je Dánsko, ktoré kleslo z druhej pozície. USA klesli o tri priečky na 45. pozíciu. Organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá index slobody tlače zostavuje, o tom informovala v stredu na svojej internetovej stránke.
Organizácia uviedla, že v rámci 180 krajín, ktoré do svojho indexu zahŕňa, je v 31 štátoch situácia veľmi vážna, v 42 ťažká a v 55 problematická. Dobrá alebo uspokojivá je situácia v 52 krajinách. Znamená to, že stav slobody médií je zlý v 70 percentách krajín a uspokojivý len v 30 percentách.
Slovensko sa v tohtoročnom rebríčku slobody tlače umiestnilo na 17. priečke. Zo susedných štátov je na tom lepšie len Česká republika (14). Ostatní susedia sú v rebríčku nižšie. Rakúsko je na 29. pozícii, Poľsko na 57. mieste, Maďarsko na 72. priečke a Ukrajina na 79. pozícii.
Najmenej slobody médií je v Severnej Kórei (180) a Číne (179), za ktorými nasleduje Vietnam (178). Rusko v indexe slobody tlače kleslo o deväť miest na 164. miesto.
Podľa organizácie Reportéri bez hraníc tohtoročný index ukazuje, aké vplyvy na slobodu tlače má falošný obsah v digitálnom priestore. Väčšina respondentov v 118 krajinách zo 180 v indexe uviedla, že politickí aktéri v ich štátoch sa často alebo systematicky zapájajú do kampaní masívneho šírenia dezinformácií alebo propagandy. Stiera sa tak rozdiel medzi pravdivým a falošným, medzi reálnym a vykonštruovaným, medzi faktmi a klamstvom, čo ohrozuje právo na informácie, uviedla organizácia Reportéri bez hraníc.