Zvierací herci kedysi dominovali Hollywoodu. Určite ho aj dnes brázdia ešte talentovanejšie štvornohé tvory, no kedysi dávno im bola prikladaná omnoho väčšia váha. Neexistovali žiadne možnosti digitálneho nahradenia živého tvora. Ak štáb nemal šikovného koňa či medveďa, scéna s takýmto zvieraťom sa jednoducho natočiť nedala.
Medzi najslávnejších zvieracích hercov bájneho Hollywoodu patrí napríklad nemecký ovčiak Rin Tin Tin, ktorý si svojho času vyslúžil aj hviezdu slávy na legendárnom chodníku v Hollywoode. Ostatní štvornohí herci však nie sú o nič menej zaujímaví.
Nemecký ovčiak Rin Tin Tin
Prvým a asi aj najznámejším zo zástupcov zvieracích hercov v Hollywoode je nemecký ovčiak Rin Tin Tin. Ten sa do mesta filmu dostal z dosť kritického „detstva“. Objavili ho totižto na konci prvej svetovej vojny. Ešte bol iba šteniatko, keď ho americký vojak Lee Duncan objavil v zbombardovanom nemeckom kryte aj s jeho bratmi, sestrami a mamou. Duncan a jeho čata si šteniatka rozdelili, pričom on si zobral Rin Tin Tina a jeho sestričku Nanette. Vzal si ich domov – do Hollywoodu.
Tu sa im veľmi dobre darilo a Rin Tin Tin si začal zvykať na to, že žije v meste ovládnutom rozvíjajúcim sa filmovým priemyslom. Učil sa triky a jeho inteligencia rástla. Zanedlho sa predvádzal pred divákmi a všimli si ho hlavy mladých filmových štúdií.
Rin Tin Tin debutoval ako vlk vo filme The Man from Hell’s River z roku 1922, ktorý produkovalo vtedy o prežitie bojujúce filmové štúdio Warner Bros. Potom hral v ďalších dvoch desiatkach filmov pre štúdio, čím ho pomohol zachrániť pred bankrotom v posledných dňoch nemých filmov. Keď hviezda tohto charizmatického psa stúpala, začal hrať fiktívnu verziu seba samého a kazil plány zlovestných darebákov v drsných prostrediach, ako je napríklad americká hranica.

Rin Tin Tin zomrel v roku 1932, ale jeho dedič Rin Tin Tin junior pokračoval v hlavnej úlohe vo filmoch až do roku 1941. Priami potomkovia Rin Tin Tin III a Rin Tin Tin IV spolu s niekoľkými nepríbuznými psami boli uvedení v televíznom seriáli The Adventures of Rin Tin Tin.
Po Duncanovej smrti v línii Rin Tin Tin pokračovala chovateľka Jannettia Brodsgaard Propps a jej vnučka Daphne Hereford. Rin Tin Tin X sa narodil v roku 2007. Hviezda pôvodného Rin Tin Tina stále žiari na Chodníku slávy v Hollywoode a pripomína to, že zvierací herci kedysi ovládali Hollywood.
Svetoznámy lev Leo
Leva Lea pravdepodobne pozná každý, kto nejaký čas navštevoval kino či pozeral filmy v televízii. Veľkolepé logo filmového štúdia MGM, jedného z najväčších a najstarších štúdií v Hollywoode, vždy dekoroval lev a jeho majestátny rev. Príbeh tohto loga však začal ešte dávno pred vplyvom legendárneho Lea. Jeho prvá podoba prišla v roku 1924, keď vzniklo aj samotné štúdio. Vtedy sa krátky klip nahral s levom známym ako Stats.
Slats zomrel v roku 1936 a nahradil ho ďalší lev s menom Jackie, ten sa v MGM vyznamenal už v roku 1928, keď jeho rev zaznel pred prvým zvukovým filmom štúdia s názvom White Shadows in the South Seas. Do roku 1957 sa potom pred štúdiovými filmami objavovali ďalšie levy, až prišiel Leo. Ten sa na logu MGM nachádza od toho roku až dodnes a pravdepodobne až naveky, dokým sa štúdio nezrúti.
Medveď Bart
A máme tu obrovského chlpáča z lesov a hôr, ktorý si v celom Hollywoode získal renomé najlepšieho medvedieho herca všetkých čias. Bart bol medveď druhu kodiak, ktorý sa narodil v zoologickej záhrade v Baltimore v roku 1977. Ako päťtýždňové medvieďa si ho adoptovala dvojica trénerov Doug a Lynne. Tí z neho postupom rokov vychovali gigantického, no sofistikovaného maca. Naprieč svojou kariérou si zahral vo vyše 30 filmov a seriáloch.
Svoju kariéru započal ešte ako mláďa vo filme Life and Time of Grizzly Adams a veľmi rýchlo si ho začali všímať veľké štúdiá, ktoré ho chceli mať vo svojich filmoch. Bart sa neraz stretol aj s najväčšími svetovými hercami, vrátane Anthonyho Hopkinsa. Ten ho považoval za perfektného hereckého partnera. Vraj s ním vedel stráviť celé hodiny, počas ktorých Barta len fascinovane pozoroval.
Medzi jeho najznámejšie úlohy patria napríklad filmy Legends of the Fall a ikonická snímka The Bear od Jeana-Jacquesa Annauda. Práve tento výkon podnietil mnohých v Hollywoode, aby vyzvali na zmenu pravidla, že zvierací herci nie sú oprávnení na udeľovanie Oscarov, zatiaľ čo Bartove úspechy v kariére ho priviedli na zoznamy mnohých kritikov najväčších zvieracích hercov histórie.
V októbri 1998 Bartovi diagnostikovali rakovinu a neskôr dvakrát podstúpil operáciu na odstránenie nádorov z pravej laby. Rakovina sa však vrátila, vzala mu silu a chuť do jedla a spôsobila, že nechcel brať lieky proti bolesti. Eutanáziu vykonali 10. mája 2000 vo veku 23 rokov a pochovali ho na ranči dvojice, ktorá ho vychovala z malého medvieďatka až na svetovú hviezdu.
Mačka Orangey
Hollywoodu istý čas dominovala aj mačička. Nezabudnuteľná mačka Orangey, ktorá žila od roku 1950 až 1967, si naprieč svojou kariérou získala srdcia obrovského množstva fanúšikov. Orangey počas svojho pôsobenia v rôznych filmoch dvakrát získala aj ocenenie Patsy Award, čo je akási zvieracia podoba Oscara. Jej filmový životopis obsahuje nestarnúce klasiky, ale aj inovatívne diela z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov.
Zahrala si napríklad vo filmoch ako The Incredible Shrinking Man, The Diary of Anne Frank, Breakfast at Tiffanys a v roku 1967 si taktiež zahrala aj v dvoch epizódach pôvodného seriálového Batmana. Orangey podľa rôznych zdrojov nemala žiadny problém hrať pred akokoľvek veľkým davom ľudí či s ktorýmkoľvek hercom. Oplývala neskutočnou trpezlivosťou, čo je pre mačacieho herca vraj neobvyklá rarita.

Kôň Trigger
V zlatom veku westernov nebola medzi filmovými koňmi väčšia hviezda než Trigger, legendárny kôň druhu palomino, ktorého preslávil kovboj Roy Rogers. Pôvodne sa volal Golden Cloud a objavil sa už vo filme Adventures of Robin Hood z roku 1938, no keď si ho Roy vybral pre svoj prvý western, premenoval ho na Trigger – podľa jeho bleskových reakcií.
S jeho zlatou srsťou, bielou hrivou a mimoriadnou inteligenciou sa stal obľúbencom publika. Trigger ovládal vyše sto trikov, dokázal sa postaviť na zadné, sadnúť si či dokonca „podpísať“ sa X-kom – a neraz dostal na filmovom plagáte rovnako veľké titulkové písmo ako jeho jazdec. Zvierací herci vedeli byť aj hviezdami väčšími než ľudia.
Trigger vystupoval vo viac než 80 filmoch a stovkách televíznych epizód a naživo ho obdivovali tisíce ľudí na vystúpeniach a prehliadkach. Po smrti v roku 1965 ho Roy Rogers nechal vypreparovať a vystavil ho vo svojom múzeu ako poctu celoživotnému partnerstvu. Aj po zatvorení múzea v roku 2009 ostáva Trigger zachovaný ako pripomienka doby, keď mal kôň v Hollywoode status skutočnej superhviezdy.