Zvláštne, no zaujímavé vtáky, ktoré vyzerajú ako z inej planéty

Doteraz si ani nevedel, že takéto strakaté vtáky vôbec existujú.

Matka príroda nás vie ešte stále poriadne prekvapiť. Aj keď si myslíš, že už vieš všetko, príde s nejakou nevysvetliteľnou anomáliou. Nejaké sa nájdu aj v ríši operencov, tak sa teraz poďme na to spoločne pozrieť.

1. Lophorina superba (Rajka pôvabná)

Rajky sa neradia medzi veľké vtáky – dĺžka ich tela často nepresiahne ani dvadsať centimetrov. Táto konkrétna rajka je výnimočná svojim netradičným sfarbením, ktoré pohlcuje až vyše 99 percent slnečného žiarenia. Rajka pôvabná sa však od ostatných vtákov nelíši len farbou peria, ale aj svojimi zvykmi – od vokalizácie až po tance pred párením.

https://news.nationalgeographic.com/2018/04/new-species-birds-of-paradise-animals-spd/

2. Rupicola (Skalniak pomarančový)

Tento zaujímavý vták s vejárovitým chocholúšikom na hlave sa vyskytuje prevažne v Južnej Amerike. Ich revírom sú tropické a subtropické skalné oblasti. Keď sa chce samček páriť, začne predvádzať svoje žiarivé perie a vydávať špeciálne zvuky. Po tom, čo samicu oplodní, ju opúšťa a ona sa o vajíčka stará celkom sama.

https://www.flickr.com/photos/almircandido/4744381560

3. Lophura swinhoii (Bažant sedlatý)

Bažan sedlatý sa čochvíľa zaradí medzi ohrozené druhy, keďže ich je vďaka nedostatku „obývateľných“ oblastí čoraz menej. Dospelý samec tohto operenca môže narásť až do výšky 80 centimetrov, takže aj keby nebol takto zvláštne sfarbený, určite by ste ho neprehliadli.

https://www.flickr.com/photos/lawrenceneo/11814970856

4. Aix galericulata (Kačička mandarínska)

Kačička mandarínska sa prirodzene vyskytuje v Japonsku a v Číne a oprávnene je považovaná za najkrajšiu kačku pod celým šírim nebom. Veď sa na ňu len pozrite. Okrem farebnej palety na jej perí má v rukáve ešte jednu zaujímavosť – samice nekvákajú. Jediné, čo robia, je vydávanie zvuku podobnému kvákaniu, keď cítia nebezpečenstvo. 

https://www.flickr.com/photos/lightsamples/14130525071

5. Buceros rhinoceros (Zobákorožec veľký)

Zobákorožec môže narásť až do veľkosti jedného metra a je to jediný vták na svete, ktorý má mihalnice. Vďaka kombinácii dlhého zobáku a príliš krátkeho jazyka nie sú schopné prehĺtať jedlo, takže si ho vždy prudkým záklonom hlavy hodia až do hrdla.

http://animalsbirds.com/hornbill-bird-photos/hornbill-bird-images-free-download/

6. Nyctibius jamaicensis (Lelkovec pahýľový)

Ak si myslíte, že vták na obrázku vyvaľuje oči, pretože sa niečoho zľakol, asi vás sklameme. Niečo také pravdepodobne ani nie je možné. To znamená jediné – tento operenec vyzerá ako dve sekundy pred porážkou od prírody. Počas dňa nelieta, len sedí na strome a snaží sa splynúť s prostredím (možno sa chudák hanbí).

https://www.alamy.com/stock-photo/potoo-bird.html

7. Chrysolophus pictus (Bažant zlatý)

Bažanty zlaté sa prirodzene vyskytujú v Číne, no nájdeme ich aj v Škótsku, Španielsku či Francúzsku. V ich domovine vták predstavuje symbol šťastia a hojnosti. Samička kladie 9-11 vajíčok, ktorým trvá vyliahnutie zhruba tri týždne. Výnimočnou schopnosťou bažanta zlatého je senzitivita na prichádzajúce nebezpečenstvo.

https://www.purelypoultry.com/red-golden-pheasants-p-774.html

8. Sarcoramphus papa (Kondor kráľovský)

Aj napriek tomu, ako majestátne tento vták vyzerá, je to stále sup a to v preklade znamená, že sa živý zdochlinami. Tieto vtáky sú obrovské, čo je presne dôvod, prečo vo vzduchu plachtia a tak pátrajú po vhodnej koristi. Šetrí to energiu. Užitočný pre našu planétu je práve svojimi zvláštnymi stravovacími návykmi – redukuje šírenie chorôb.

wikipedia.org (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Sarcoramphus_papa_(K%C3%B6nigsgeier_-_King_Vulture)_-_Weltvogelpark_Walsrode_2013-01.jpg)

9. Vultur gryphus (Kondor veľký)

Kondor veľký je prekvapivo naozaj veľký. Rozpätie jeho krídiel sa môže pýšiť šírkou až 3 metre. Tie najväčšie jedince vážia až 15 kilogramov a sú vysoké viac než meter. V skratke vták, ktorého rozhodne nechceš nasr*ť. Aj napriek svojim mohutným krídlam im to vo vzduchu veľmi nejde, práve kvôli kilečkám navyše. Samička znáša len jedno vajíčko každé dva roky, ktoré následne inkubuje takmer dva mesiace.

https://www.chimuadventures.com/blog/2016/07/andean-condor/

10. Fregata minor (Fregata ebenová)

Po anglicky sa tento vták vola Christmas frigatebird (čiže fregata vianočná), pretože sa s ním človek po prvý raz stretol na Vianočnom ostrove. Ten sa nachádza v Indickom oceáne. Ľudia ich prezývajú „piráti“, pretože kradnú jedlo ostatným vtákom. Nafúknuté červené brucho slúži ako návnada pre potenciálne záujemkyne o párenie. 

Mark Carwardine

Titulná fotka: hbw.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rozkošné komiksy, ktoré ťa oklamú svojim vzhľadom, a potom ti rozdupú srdce

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME