Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Si poverčivý? Akým poverám veríš? Na tie klasické, akými sú čierna mačka, číslo 13 a vysypaná soľ, alebo veríš na nejaké, ktoré máte len v tvojej rodine? Nepokúšať šťastenu doma je jednoduché, aj keď na povery neveríš. 

Z princípu proste ideš s davom a pre istotu popod rebrík neprejdeš. Lebo nikdy nevieš. V iných krajinách môže byť obchádzanie zubatej o niečo zložitejšie. Prečítaj si náš dnešný článok a pri svojej najbližšej ceste do sveta budeš pripravený.       

1. V Indii počas zatmenia Slnka nikto nevychádza z domu. Na chvíľu sa všetko zastaví, od cestnej premávky až po pohyby na burze. V Indii totiž veria, že slnečné lúče sú počas zatmenia pre ľudí toxické. Niektorí dokonca veria, že ak počas zatmenia Slnka svoje choré dieťa zakopú po krk do zeme, môžu ho vyliečiť 

https://unsplash.com/photos/-ueBgR5f7n0

2. V Afganistane sa číslo 39 spája, ktovie prečo, s prostitúciou. Každý, komu sa „pošťastí“ telefónne číslo alebo ŠPZ-ka s číslom 39, sa automaticky stáva spoločenským vyvrheľom. Ľudia, ktorí majú práve 39 rokov, o sebe dokonca hovoria, že majú „budúci rok 40“, len aby nemuseli vysloviť nahlas to prekliate číslo 39. 

3. V Nigérii je zakázané bozkávať dieťa na pery. Veria totiž, že takéto dieťa bude v dospelosti slintať. 

4. V Turecku ľudia nežujú v noci žuvačku. Turci vo svojej poverčivosti veria, že žutie žuvačky v noci v sebe zosobňuje žutie mäsa mŕtveho človeka.   

https://unsplash.com/photos/wPp-Moaocfg

5. Ak navštíviš Japonsko, nikdy nezapichuj svoje paličky do misky ryže v priamom uhle so stolom. Tento zvyk je totiž vyhradený len karom.  

6. Ak je v lete veľmi teplo, pravdepodobne chodíš spávať so zapnutou klimatizáciou alebo ventilátorom v spálni. Južná Kórea však predáva ventilátory len so zabudovaným časovačom, ktorý sa sám vypne, ak by si náhodou zaspal a neodpojil ho. Kórejčania veria, že môžeš zomrieť v spánku, keď budeš spať so zapnutým ventilátorom.     

7. V Španielsku sa o silvestrovskej polnoci jedia hrozná. A to konkrétne jedna bobuľa hrozna pri každom z 12 úderov zvona na kostolnej veži. Tí, ktorým sa to podarí a nezadusia sa hroznom, budú mať šťastný celý nadchádzajúci rok. 

https://www.flickr.com/photos/chrisoakley/8355711364

8. Ak dostaneš ponuku pracovať v Srbsku a pôjdeš tam na pracovný pohovor alebo sa chystáš na dlhú cestu, nezľakni sa, ak ti budú všetci liať vodu poza chrbát. Vylievanie vody symbolizuje tok a pohyb, a teda želanie, aby všetko išlo správnym smerom.   

9. Thajskí muži nosia pri sebe pre šťastie malý prívesok v tvare mužského údu. Takzvaný Palad Khik, v preklade čestná náhrada penisu, má svojmu nositeľovi prinášať šťastie pri hazardných hrách, chrániť ho pred zlodejmi a vraj má moc spraviť zo svojho nositeľa pre ženy neodolateľný kus chlapa.  

10. Ruský cár Alexander II. bol zavraždený chlapom, ktorý držal v rukách prázdne vedrá. Preto sa dnes v Rusku považuje nosenie prázdneho vedra za predzvesť nešťastia. Dokonca aj vidieť niekoho niesť prázdne vedro vraj prináša smolu.  

https://unsplash.com/photos/4Tjk111E4xw

11. V americkom štáte Vermont si ľudia nechávajú do svojich domov namontovať diagonálne okná. Ešte aj dnes sú presvedčení, že takto sa im do domu nedostanú zlé čarodejnice, ktoré na metle nevedia lietať diagonálne.

12. V Anglicku musíš podľa jednej povery v prvý deň každého nového mesiaca vysloviť po prebudení slová „rabbit“, „rabbits“ alebo „white rabbits (v preklade zajac, zajace alebo biele zajace). Tieto slová musia byť hneď prvé po otvorení í, inak nebudeš mať šťastie po celý mesiac.  

13. Už naše babičky nám vravievali, aby sme nesedeli na studených schodoch, lebo prechladneme. Na Islande existuje povera, podľa ktorej háčkovanie na prahu dverí do domu v zimných mesiacoch oddiali príchod teplejších jarných dní.  

https://unsplash.com/photos/aLfHUE8o5Xc

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť