V priebehu júna sa objavilo na TikToku viacero videí rovnakého charakteru – Američania sa v nich sťažujú, že ovocie, ktoré kúpili v obchode, bolo akési čudné a pôsobilo dojmom, akoby bolo vyrobené z gumy. Je tento čudný fenomén naozaj dôvodom pre znepokojenie?
Gumená čučoriedka
Za video, ktoré tento trend spustilo, sa dá považovať to, ktoré nahrala Aree Osbourne 3. júna. Mama niekoľkomesačnej dcéry sa sťažuje na to, že v balení čučoriedok, ktoré dala svojmu dieťaťu, objavila čučoriedku vyrobenú z gumy.
To, čo na videu vidíme, skutočne vyzerá ako syntetická napodobenina čučoriedky. Ako je však možné, že sa objavila v balení skutočných čučoriedok? Je vôbec tento nález autentický a nejde len o hoax? Prečo by niekto vyrábal čučoriedky zo silikónu? Odpovede na tieto otázky nepoznáme.
Mnoho ďalších prípadov
S týmto videom je spájaných aj mnoho ďalších príspevkov, ktorých tvorcovia sú presvedčení, že sa k nim dostalo gumené ovocie. Kým však vo videu od Aree jednoznačne vidíme, že čučoriedka nie je skutočná, v iných klipoch môže ísť o javy, ktoré vznikli nesprávnym narábaním s ovocím. Ľudia následne nadobudli dojem, že ide o umelé ovocie.
Mnoho sťažností na „čudné“ ovocie sa objavilo aj na Reddite. Ľuďom sa napríklad nepozdáva, ako dlho vydržali kusy ovocia bez toho, aby sa začali kaziť.
Ako sa dajú tieto veci vysvetliť?
„Gumené“ melóny môžu vznikať tak, že sú zberané predtým, ako úplne dozrejú. Počas prepravy sú vystavené veľkým teplotným rozdielom, čo spôsobí štrukturálne zmeny vo vnútri. V konečnom dôsledku to znamená, že ovocie má čudnú konzistenciu a nechutí dobre. Taktiež je možné, že melón je jednoducho starý.
V prípade „gumeného“ avokáda ľudia tento stav pripisujú tomu, že je jednoducho nezrelé.
Najbizarnejším prípadom je „gumený“ banán. Komentujúci si všimli, že vo videu dokonca ani nie je banán v tom zmysle slova, ako ho bežne poznáme. Ide o plod z inej rastliny, ktorá sa nazýva plantain alebo zeleninový banán. Je preto jasné, že má iné fyzikálne vlastnosti ako banán, na ktorý sme zvyknutí.