Filmové závery sú to, čo si diváci z filmov najviac pamätajú. Koniec je predsa to, čo má na človeku zanechať tú najväčšiu stopu a usalašiť sa v diváckej hlave tak dlho, dokým sa nerozhodne ísť na film znova! A ešte raz, len aby mohol znova zažiť ten extatický moment, ten zvrat alebo katastrofu, ktorá v ňom prebudí emócie, aké už dlho necítil. To je mágia filmov.
V tomto článku sa pozrieme na niekoľko filmových záverov, ktoré vyrazili dych hádam celému svetu a zapísali sa tak do dejín kinematografie. Spomenieme si tu aj staré klasiky, no aj modernejšie filmy. Nestrácajme čas a poďme na to.
The Usual Suspects
Film The Usual Supects z roku 1995 sa môže pochváliť jedným z najväčších dejových zvratov v histórii kinematografie. Najlepšie na tom je, že samotný zvrat prichádza až vo finále filmu, čiže odhalenie prevracia celý príbeh hore nohami. Bez zbytočných spoilerov, ak niekto náhodou tento skvelý film ešte nevidel, ti povieme iba to, že postavy sa celý príbeh snažia chytiť mystického kráľa zločinu, až sa nakoniec ukazuje, že ich mal celý čas v hrsti.
Z filmu taktiež pochádza ikonická hláška: „Najlepší trik, aký kedy diabol predviedol, bol ten, že presvedčil svet, že neexistuje.“ Celý príbeh vyšetrovania a vypočúvania niekoľkých neposlušných gaunerov obvinených zo závažného zločinu postupne graduje k tomuto odhaleniu, ktoré ti zaručene aspoň trocha pootvorí ústa.

Se7en
No tak, Se7en je už klasika, musel ho hádam vidieť každý. Nemusíme sa teda hádam na nič hrať, keď povieme, že ide o jeden z najdrsnejších a najkrutejších filmových záverov, aké kedy niekto natočil. Film z roku 1995 sleduje dvoch detektívov, ktorí sa snažia dolapiť vraha inšpirovaného siedmimi hriechmi. Tie využíva na to, aby zabíjal svoje obete a poukazoval nimi na monštruóznosť moderného sveta.
V závere sa odovzdáva do rúk detektívov a vedie ich na slnečné pole, kde na nich vyťahuje svoje záverečné eso. „What’s in the box?!“ ručí jeden z detektívov, a divák už vie, že vrah John Doe vyhral a poukázal tým na to, že v tomto svete sa bez hriechu žiť nedá.
Planet of the Apes
Planet of the Apes z roku 1968 je taktiež už overená a ostrieľaná klasika, ktorá vo svojom finále stavia na jeden z najväčších zvratov v dejinách kinematografie. Muž z vesmíru stroskotá na cudzej planéte. Tej vládnu opice a veľmi rýchlo ho berú do zajatia. Postupne sa spoznáva s ich kultúrou a zisťuje, že sa sčasti správajú ako ľudia. Dej sa rozbieha, veci sa menia a potom prichádza ten záver.
Na pláži odhaľuje do piesku ponorenú Sochu slobody. Boom. V podstate zisťuje, zároveň aj s divákom, že sa celý čas nachádza na planéte Zem, ktorej kedysi vládli ľudia, no teraz jej už dominujú opice. Predstav si, aký šok to musel byť pre divákov, ktorí film videli ako prví.

The Thing
The Thing z roku 1982 je jedným z najlepších hororov všetkých čias, o tom niet debaty. Tomuto filmu však zároveň patrí aj ďalší triumf. Obsahuje jeden z najzáhadnejších filmových koncov, aké boli kedy natočené. Film rozpráva príbeh skupinky výskumníkov polárnej stanice, ktorí zostanú izolovaní od sveta po tom, ako sa im do stanice dostane mimozemský organizmus schopný kopírovať vizáž a aj správanie akéhokoľvek živého tvora.
Postupne sa snažia bytosť odhaliť, no tá ich jedného za druhým zabíja. Nikto si už neverí, monštrom by mohol predsa byť hocikto z nich. Na záver zostane zo stanice len tlejúca kopa sutín a z celého zoskupenia zostávajú nažive len dvaja muži. Tí si pri ohni vymieňajú poslednú fľašku alkoholu a všetko vyzerá tak, že zanedlho umrznú k smrti.
Po internetoch však už večnosť koluje polemika o tom, či náhodou vo fľaši nebol benzín, ktorý jedna z postáv používala na namiešanie „Molotovovho koktailu“. Druhá postava sa z fľaše spokojne napije, akoby ani netušila, ako taký alkohol či benzín chutí – ako mimozemšťan.
The Sixth Sense
Už s tými zvratmi končíme, hádam. The Sixth Sense z roku 1999 je jedným z tých filmov, ktoré sa ti navždy zavŕtajú do hlavy nielen svojím príbehom, ale aj svojím koncom. Dej sa točí okolo mladého chlapca, ktorý vidí duchov mŕtvych ľudí. S celou vecou mu pomáha psychiater, ktorého hrá Bruce Willis.
No a v závere sa ukazuje, že postava Bruca Willisa je taktiež mŕtva, pác. Neudržali sme sa, ospravedlň nás, drahý čitateľ. Willis hrá v podstate celý čas ducha a na záver sa celý príbeh vďaka tomuto odhaleniu mení na niečo úplne iné.

Ďalšie fantastické filmové závery nájdeš na ďalšej strane