Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Zvykneš byť na telefóne pred spánkom? Nové štúdie ukázali prekvapivé výsledky

Stále však bude lepšie, keď nebudeš scrollovať do nemoty.


Dlhé roky sa stretávame s tým, že by sme nemali byť v noci na telefóne, pretože to môže negatívne ovplyvniť náš spánok. Ako však upozorňuje portál O médiách, vyzerá to tak, že to vôbec nemusí byť problém, vyplýva to z nových 11 štúdií.

Lekári síce vravia, že práve modré svetlo z obrazoviek potláča spánkový hormón melatonín, no výskumy úplne nesúhlasia. „Keď sa pozrieme späť na všetky faktory, ktoré môžu škodiť nášmu spánku, obrazovky sú preceňované,“ vysvetľuje klinický psychológ Michael Gradisar, ktorý je spoluautorom článku, ktorý bol publikovaný v odbornom časopise Sleep Medicine Reviews.

Zvykneš byť na telefóne pred spánkom?

Poukazuje, že problém je skôr to, že ľudia zostávajú kvôli obrazovkám hore dlhšie, než by mali. Nesúhlasia s ním však všetci. Na čom sa však mnohí zhodujú, je skutočnosť, že tvrdenia o modrom svetle sú prehnané. „Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by modré svetlo z obrazoviek malo vôbec nejaký významný vplyv,” potvrdzuje profesor cirkadiánnej neurovedy na Oxfordskej univerzite Russell Foster.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zle spíš? Tieto zlozvyky ovplyvňujú tvoj spánok a ani si to neuvedomuješ

Myšlienka prišla začiatkom tisícročia

Idea, ktorá sa spája s modrým svetlom a nespavosťou, vraj vznikla začiatkom milénia. Pramenila z objavu „fotosenzitívnych gangliových buniek sietnice”, ktoré sú údajne veľmi citlivé na modré svetlo, pričom sa podieľajú na produkcii melatonínu.

Experti vravia, že modré a zelené svetlo síce potláčajú večernú hladinu melatonínu, no musia byť dostatočne silné a jasné. Napriek tomu sa niektorí zhodujú na tom, že je vhodné sa vyhýbať moderným zariadeniam, no neznamená to však všetkým. Niektoré môžu mať aj pozitívny vplyv na spánok.

Zvykneš byť na telefóne pred spánkom
Shutterstock

„Testovali sme obsah tým, že sme ľudí prinútili hrať násilné videohry hodinu pred spaním, a oni zaspali v pohode – ak šli spať, keď mali, a nepokračovali v hraní tak, že im to nahlodávalo spánok,” vysvetlil Foster. „Nedávno vedci testovali účinky napínavého konca televíznej epizódy. Zistili, že na spánok nemá žiadny vplyv. Ak niečo, tak len, že ľudia zaspávali rýchlejšie,” zdôraznil.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.