Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 15.1.2025
sk
Dobroslav
, Dobroslava
cz
Alice

Zvykneš cez deň zápasiť s únavou? Podľa odborníka sú na vine tieto tri zlozvyky

Ide zdanlivo o drobné detaily, ale podľa odborníka majú na nás veľký vplyv.


Tiež máš problémy s ranným vstávaním a počas dňa sa cítiš neustále unavený a bez energie? Možno je problém v tvojich každodenných zvykoch, ktoré už často ani nevnímaš. Doktor Karan Raj nahral na sociálnu sieť TikTok zaujímavé video, v ktorom rozobral tri základné chyby, ktorých sa ľudia najčastejšie po prebudení dopúšťajú.

Odkladanie vstávania

Tou prvou je, že keď nám začne zvoniť budík na mobile, veľmi často ho len stíšime alebo odložíme, a tak sa ozve o päť či desať minút. Robíme to skrátka preto, aby sme si dopriali ešte pár minút slastného spánku. Podľa Raja to ale rozhodne nie je dobré. „Presviedčate tým telo, že vstupujete do ďalšieho spánkového cyklu,“ prezradil. „Tým pádom sa uvoľnia hormóny, ktoré spôsobia väčšiu ospalosť.“

Raj upozorňuje, že aj keď sa nám podarí vytrepať sa z postele, hormóny zodpovedné za spánok ostanú v našom tele ešte dobré štyri hodiny. Niet preto divu, že sa cítime unavení!

Kontrola mobilu

Druhou častou chybou je, že hneď po prebudení siahame po svojom mobile a pripájame sa na internet a kontrolujeme nové správy. „Keď sa zobudíte, váš mozog postupne zvyšuje vašu ostražitosť,“ povedal Raj. „Prechádza z mozgových vĺn delta cez thétu až po alfu.“ Tým, že po prebudení okamžite siahame po mobile, preskočíme mozgové vlny théta a alfa, čo má za následok väčšiu únavu.

Shutterstock

Ranná káva

Tretí bod sa týka niečoho, bez čoho si mnohí z nás nedokážu začiatok dňa predstaviť: kvalitnej rannej kávy. Podľa Raja je síce tento zvyk rozšírený, ale nie je príliš prospešný. Teda, aby sme boli presní, nie je dobré dať si kávu okamžite po prebudení.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš

Raj tvrdí, že najvyššie množstvo kortizolu, ktorý nás postupne prebúdza, sa vyprodukuje medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno. To znamená, že ak budeš piť kávu v tomto čase, nezískaš z jej stimulačného účinku maximum. „Namiesto toho pitie kávy odložte na moment, keď vám kortizol klesne,“ radí Raj.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.