Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 20.4.2024
sk
Marcel
cz
Marcela

Len aby sme si to ujasnili hneď na začiatku – toto nie je článok, ktorý ťa nabáda, aby si nasledujúce veci začal jesť. Toto je článok, ktorý ti hovorí, že ak jednu z nich v záchvate pažravosti predsa len natlačíš dolu gágorom, tak nezomrieš.

1. Kôra stromov

Kôra stromov sa konzumovala už od nepamäti. Pravdepodobne si ju už ochutnal aj ty, minimálne ak má v tvojej kuchyni miesto napríklad taká škorica. Tá však nie je jediná kôra stromu, ktorá sa dá skonzumovať.

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon

Množstvo stromov má vnútornú kôru, ktorá sa dá pomlieť a vo výsledku vznikne prášok veľmi podobný múke, z ktorého možno ukuchtiť mnohé dobroty. A nielen to – kôra stromov, napríklad tá z borovice, obsahuje veľa telu prospešných látok.

2. Kaktus

Kaktus nevyzerá ako veľmi priateľská rastlina a len málokomu sa zbehnú slinky pri pohľade na niekoľko desiatok pichliačov. Prekvapivo, aj napriek svojmu ostnatému vzhľadu, sú niektoré druhy tejto rastliny jedlé. Dokonca tvoria základ mnohých chutných pokrmov.

https://en.wikipedia.org/wiki/Opuntia

Pri príprave je nevyhnutná značná dávka ostražitosti, no ak všetko ide podľa plánu, výsledné jedlo naozaj stojí za to. Kaktusy majú okrem iného aj množstvo benefitov, čo sa živín týka. Napríklad taký nopálsky kaktus chutí skoro ako uhorka a môže sa pýšiť vysokým obsahom antioxidantov a flavonoidov.

3. Hriebienok z kohúta

Mäso z hydiny je bežnou súčasťou našich jedálničkov, ale hrebienok z kohúta?! To už je celkom iná káva. Vráskavé trasúce sa čudo na hlavách týchto operencov v nás spúšťa čokoľvek, len nie chuť do jedla. Avšak, aj v tomto prípade by mali ísť predsudky bokom.

http://yesofcorsa.com/bird-cock/

Tieto hrebienky sú nielen jedlé, ale dokonca aj veľmi chutné. Využívajú sa v mnohých svetových kuchyniach od čínskej až po tú francúzsku a mimo svojho využitia v gastronómii sú na úžitok aj v oblasti medicíny. Práve tento hrebienok je jednou zo zložiek prípravku, ktorým sa lieči osteoartritída v kolenách.

4. Škrupiny z vajíčok

Nedávno sa škrupiny z vajíčok preukázali nielen ako efektívne hnojivo, ale tiež ako doplnok stravy. Vďaka vysokému obsahu minerálov a vápnika nie je vôbec na škodu zaradiť ho do svojho jedálnička. Jesť ich však treba s mierou.

https://albertonrecord.co.za/140813/enviro-monday-12-useful-ways-recycle-eggshells/

Vaječné škrupiny, rovnako ako všetky ostatné prírodné zdroje vápnika, obsahujú pomerne veľké množstvo toxických látok, ako napríklad ortuť. Prvotne treba škrupiny upiecť a v závere ich pomlieť na prášok. Ideálne by bolo, keby vajcia pochádzali z organického chovu, aby ste sa nepriotrávili nejakým sajrajtom.

5. Koža

Na interiéri svojho auta či tej novej kabelke by ste si asi veľmi nepochutnali, no to neznamená, že koža nie je jedlá. Vo svojej podstate koža ako taká jedlá je, až následné ošetrenie a spracovanie z nej robí vec, ktorá by nám mohla uškodiť.

https://www.premiumtimesng.com/news/more-news/169144-why-ponmo-consumption-is-dangerous-to-health-official.html

Najviac si kožu, konkrétne tú z kravy, užívajú ľudia z Nigérie, pre ktorých je táto surovina hotovou lahôdkou. Je súčasťou jedného z ich tradičných jedál – ponmo. V tomto prípade je však diskutabilné, či má človek z konzumácie kravskej kože nejaký úžitok alebo nie. Množstvo vedcov totiž zastáva názor, že kravská koža nemá absolútne žiadnu nutričnú hodnotu.

6. Púpavy

Púpava sa svojím vzhľadom rovná svojim zdravým živinám, a teda je najzdravšou potravinou z celého tohoto zoznamu. Obsahuje vitamíny C, A a K, je bohatá na antioxidanty a je taktiež skvelým zdrojom draslíka a železa.

http://www.forestandfauna.com/dandelion-lemon-paleo-cupcakes/

V mnohých kultúrach sa využíva nielen v kulinárskom priemysle, ale aj ako liek proti zápalom. Aby však boli vhodné na konzumáciu, je potrebné pestovať ich organicky. Tým, čo rastú bežne na trávnikoch a s obľubou na ne cikajú psíky, sa radšej vyhni.

7. Zlato

Zlato je jedným z tých elementov, ktoré v tele nevytvárajú žiadne chemické reakcie a tráviacou sústavou prejdú bez toho, aby ich telo mohlo vstrebať. Z toho jasne vyplýva, že hoci je zlato jedlé, nedá sa povedať, že by nás nejako nutrične obohatilo.

https://dailytimes.com.pk/322232/yellow-metal-price-closes-firm-on-demand-gold-futures-3/

To však neznamená, že sa nestalo súčasťou mnohých pokrmov. Predsa len, je to zlato a aj keby ste ho položili na tresku s rožkami, okamžite by to túto robotnícku klasiku vystrelilo v hierarchii jedál o dvesto priečok vyššie.

8. Íl

Íl sa vďaka blahodárnym účinkom na našu pleť stal za posledné obdobie súčasťou mnohých kozmetických prípravkov. Málokto však tuší, že okrem pleti je prínosný aj v iných oblastiach.

https://thecoconutmama.com/bentonite-clay-benefits-and-uses/

V Afrike je íl veľmi populárnym doplnkom každodennej stravy pre ľudí, ktorí majú deficit zinku. Ako bonus pomáha íl celkovému tráveniu a čistí črevá od nežiaducich toxínov.

9. Krieda

Biela krieda je v podstate čistý uhličitan vápenatý – prírodná a netoxická substancia. Pre človeka síce nemá žiadne benefity, no ani ho neotrávi, takže v podstate je jedlá. Všetky tie biomatky, ktoré trhajú deťom kriedu z ruky v sekunde, čo sa ju snaží oblízať, si teda konečne môžu dať pohov.

https://belmontpubliclibrary.net/2018/06/21/chalk-the-walk-thursday-july-5-at-1030-am/

Existuje psychická diagnóza s názvom „pica“ (neskúšajte to googliť, vylezie vám z toho len ženský pohlavný orgán). Hlavným symptómom je chuť na predmety, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu, napríklad vlasy alebo spomínaná krieda. Niektorí ľudia ňou trpia celý život, iných príde navštíviť len v čase tehotenstva.

10. Vtáčie hniezda

Jedlé vtáčie hniezda sú neodmysliteľnou súčasťou potravinárskeho priemyslu v Číne. Popularitu si u konzumentov získali svojou netradičnou chuťou a rovnako aj vysokými výživovými hodnotami. Väčšinou sú tvorené slinami ich vtáčích majiteľov – dážďovníkov.

https://www.premiumnest.com.au/product/dried-white-bird-nest-grade-ss-aa/

Sú bohaté na proteíny, aminokyseliny, antioxidanty a majú vynikajúce protizápalové účinky. Najčastejšie sa zvyknú jesť s polievkou. Ich cena je však veľmi vysoká – zhruba 3-tisíc eur za pol kilogramu. Dôvodom je náročný proces pestovania a celkovej prípravy na konzumáciu.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: premiumnest.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.