Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
Zdroj: ©TASR / Ilustračné foto

Domáce úlohy nie sú na Slovensku povinné. Prečo ich žiaci dostávajú, ak to nekáže zákon?

Hlavné slovo má vždy učiteľ.

Ako vyzerá sen každého žiaka? No predsa nemať žiadne domáce úlohy. Prídeš domov, hodíš tašku do kúta a môžeš ísť von s kamarátmi. Ani ráno sa nemusíš ponáhľať do školy, aby si si ich stihol odpísať od poctivej spolužiačky, ak ti to dovolí. Realita ja však často úplné opačná – žiaci a v mnohých prípadoch aj ich rodičia sedia pri úlohách niekoľko hodín a na iné aktivity nezostáva žiaden čas.

My sme sa nad touto problematikou zamysleli ešte hlbšie. Sú vôbec domáce úlohy povinné? Píše sa v nejakom zákone, že ich učitelia musia zadávať? Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sme preto poslali štyri otázky, ktoré nám mali túto záhadu objasniť. To, čo sme sa dozvedeli, nielen nás, ale aj teba určite prekvapí.

1. Má byť domáca úloha pre žiaka povinná práca navyše alebo dorobenie si práce, ktorú nestihol počas vyučovania?

Pojem domáca úloha nie je v legislatíve definovaný. Je to slovné spojenie používané v prirodzenom jazyku a používa sa na označenie práce, ktorú zadá učiteľ žiakom a študentom s tým, že ju majú vykonať mimo vyučovacieho času. Existuje niekoľko rôznych odborných názorov na to, či sú domáce úlohy potrebné a aké by mali byť.

žiaci, škola, trieda, učiteľ, učenie, Slovensko, školstvo, domáce úlohy
TASR / Ilustračné foto
2. Ak si žiaci stihnú vypracovať všetky úlohy počas vyučovania, prečo im učiteľ v niektorých prípadoch aj tak dá domáce úlohy? Nemalo by skôr ísť o dobrovoľné cvičenia, za ktoré nebudú potrestaní poznámkou, ak si ju nespravia?

Akú podobu budú mať domáce úlohy a ako sa budú využívať, patrí ku kultúre školy. Nebolo by vhodné, aby ministerstvo školstva dávalo v tomto smere nejaké usmernenia. Okrem toho, v zmysle zákona §3 ods. 1 písm. f) 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch má učiteľ právo na výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem a didaktických prostriedkov výchovy a vzdelávania.

Ak sa rozhodne využívať domáce úlohy, vo vzťahu k domácim úlohám je toto právo učiteľa limitované ustanovením §144 ods. 1 písm. j) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktoré garantuje žiakovi právo na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.

3. Ak sa rodičom zdá, že ich dieťa nosí zo školy priveľa domácich úloh a učiteľ ani po osobnom rozhovore nechce poľaviť, na koho sa majú obrátiť?

Môže sa obrátiť na zástupcov rodičov v rade školy, na vedenie školy alebo môže podať sťažnosť Štátnej školskej inšpekcii.

4. Nechystá sa ministerstvo v blízkej dobe zamerať na túto problematiku a uskutočniť určité zmeny k lepšiemu a modernejšiemu vyučovaniu?

Ako sme uviedli, problematiku domácich úloh ministerstvo školstva neupravuje. V medziach vyššie uvedených práv žiaka a pedagogického zamestnanca je potrebné nájsť riešenie na úrovni školy, v prípade potreby s pomocou Štátnej školskej inšpekcie.

žiaci, škola, trieda, učiteľ, učenie, Slovensko, školstvo
TASR / Ilustračné foto

Bez úloh v Hlohovci a Liptovskom Mikuláši

Kým väčšina žiakov si domáce úlohy píše, ich rovesníci v Hlohovci sa môžu venovať iným aktivitám. Ide o akúsi skúšku zodpovednosti a riaditeľka školy verí, že sa im týmto podarilo odbúrať stres u detí i rodičov. Informuje o tom Markíza.

„Domáce úlohy nemajú nahrádzať vzdelávanie v škole. Preto tej škole v Hlohovci fandím. Ak dokážu nastaviť systém tak, že naozaj deti dostanú priestor priamo v škole aj na individuálnu prácu svoju samostatnú, čo je jedna z funkcií domácich úloh, tak potom nepotrebujú domáce úlohy doma,“ povedal ministra školstva Ján Horecký.

V súkromnej základnej škole v Liptovskom Mikuláši nemajú žiaci domáce úlohy už štvrtý rok. „Naši žiaci si učebnice nechávajú v škole, keď ich nechcú zobrať domov, napríklad ukázať rodičom, čo robili,“ tvrdí učiteľka Simona Žufajová. Učia sa predovšetkým zážitkovou formou, všetko stihnú v škole. Podľa ich slov to funguje, výsledky majú rovnaké alebo dokonca lepšie ako inde. „Aj keď tu máme domáce úlohy, tak sú iba dobrovoľné.“


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.