Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Hrozí ti pokuta, o ktorej ani nevieš? Ako Slovák by si nemal zabudnúť na túto občiansku povinnosť

Ak sa zabudneš registrovať, hrozí ti vysoká sankcia.


Ak prenajímaš alebo poskytuješ prenájom nehnuteľnosti, čítaj ďalej. V prípade, že sa zabudneš registrovať a zamlčíš túto skutočnosť, na daňovom úrade ti hrozí pokuta.

„Platí, že prenajímateľ môže, ale zároveň nemusí mať nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, avšak skutočnosť, či zaradená je, alebo nie, ovplyvňuje rozsah jeho daňových výdavkov,“ uviedol portál HNonline.sk.

Ak si za predošlý rok dosiahol zisk z nájmu vyšší ako 2 289,63 eura a nemal si okrem prenájmu žiadnu inú podnikateľskú činnosť, vzniká ti povinnosť podať za uplynulý rok daňové priznanie. Tým, že poskytuješ podnájom nehnuteľného majetku (dom, byt, garáž, pôdu, atď.), stávaš sa zdaniteľnou osobou a pri splnení určitých podmienok ti vznikajú povinnosti o platbe DPH.

Shutterstock

Na úhradu ostáva pár týždňov

Na podanie daňového priznania a aj jeho uhradenia máš čas do 31. marca 2023. Tento termín si môžeš predĺžiť maximálne o tri mesiace, teda do 30. júna. Sadzba dane predstavuje 19 percent.

Zaradiť môžeš aj výdavky

Pri príjmoch fyzickej osoby existuje možnosť vybrať si, či danú nehnuteľnosť občan zaradí do obchodného majetku, alebo nie.

Ak áno, nehnuteľnosť bude účtovať v podvojnom účtovníctve, kam môže zaradiť aj výdavky spojené napríklad na obstarávanie nehnuteľnosti vo forme odpisov. Ak ale občan nemá nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, uplatniť si teda môže iba výdavky spojené s energiami, internet, či používanie výťahu. O presnom postupe informuje Finančná správa.

Ak sa rozhodneš zamlčať prenájom svojej nehnuteľnosti, neregistrovať sa a daňové priznanie nepodať, hrozí ti pokuta vo výške od 30 do 20-tisíc eur.


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.