Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 27.7.2024
sk
Božena
cz
Věroslav
Zdroj: ©Shutterstock

Slovenské doliny sú rajom pre turistov. Ktorá dolina je najkrajšia?

Výber 20 podmanivých slovenských dolín, ktoré patria k charakteristickým krajinným scenériám Slovenska.

Doliny sú neoddeliteľnou súčasťou Slovenska. Môžeš ich nájsť či už v hornatých častiach krajiny, v oblasti kotlín alebo v nížinných rovinách. Ich čaro tkvie nielen v tom, že dávajú vyniknúť majestátnym horským masívom, sú unikátne aj vďaka členitosti reliéfov, prevýšeniu okolia, prítomnosti skalných foriem či svojej kľukatosti. Každá dolina je jedinečná. Spájajú sa s nimi rôzne zaujímavosti či príbehy. Ktoré doliny na Slovensku stojí za to navštíviť?

Veľká Studená dolina

K Veľkej Studenej doline, ležiacej v strednej časti Vysokých Tatier, vedie Tatranská magistrála. Dá sa k nej dostať aj z opačnej strany, od Skalnatého plesa. Je málo rozvetvená. Iba v pramennej časti leží viacero doliniek a kotlín sformovaných počas ľadových dôb.

Rozkladá sa tu aj Rovienková kotlina, v ktorej sa nachádza väčšina z 22 plies Veľkej Studenej doliny. Najväčším z nich je Zbojnícke ľadové pleso. Súčasťou doliny sú tiež legendárne chaty: Zbojnícka, Rainerova a Kamzík. Dolinou preteká Studený potok a turisti putujúci po Tatranskej magistrále môžu obdivovať jeho nádherné vodopády.

Vedel si, že…?

Zbojnícka chata vznikla v roku 1907 ako poľovnícka chata, neskôr bola prispôsobená potrebám turistov a od roku 1933 je v celoročnej prevádzke. Zbojníckou ju nazval vysokohorský nosič a neskorší tatranský chatár Štefan Zamkovský, ktorý sa pravdepodobne inšpiroval tým, že po zbojníkoch boli v okolí pomenované viaceré lokality či prírodné krásy, napríklad Zbojnícke plesá či Zbojnícke sedlo.

Stock.adobe

Javorová dolina

Javorová dolina je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou takmer 2251 ha a leží na severnej strane Vysokých Tatier. Ústi v nej niekoľko plies, napríklad Žabie Javorové pleso, Malé Javorové pleso, Kolové pleso či Zelené Javorové pleso. Nájdeš tu aj jediné krasové jazerá na území Vysokých Tatier, ktorými sú Tiché pleso a Tiché pliesko.

Dolinou, ktorej dĺžka je približne 10 km, vedie na zeleno značený turistický chodník stúpajúci do sedla Sedielko. Ten môžeš navštíviť iba v letnej turistickej sezóne. Zaujímavosťou v okolí je jednoznačne malebná obec Tatranská Javorina a drevený Kostol sv. Anny zasvätený patrónke lesných robotníkov.

Unikátne mosty zo Slovenska, ktoré stoja za pozornosť. Poznáš ich?

Mohlo by ťa zaujímať:

Unikátne mosty zo Slovenska, ktoré stoja za pozornosť. Poznáš ich?

Mlynická dolina

Mlynická dolina má rozlohu 704 ha, je národnou prírodnou rezerváciou a dostaneš sa do nej ľahko prístupným turistickým chodníkom od Štrbského plesa. Ten vedie cez Bystré sedlo a pokračuje do susednej Furkotskej doliny. Dolina má typické znaky ľadovcového reliéfu, jednoduchý nevetvený pôdorys a mnoho žľabov po oboch stranách.

Je vklinená medzi dva výrazné ostré hrebene. Od Hlinskej veže sa oddeľuje Hrebeň bášt s najvyšším štítom zvaným Satan a na západe ju ohraničuje rázsocha Solísk s najvyšším Veľkým Soliskom. Obľúbenou lokalitou v Mlynickej doline je aj majestátny vodopád Skok.

Vedel si, že…?

Dolina dostala pomenovanie po potoku Mlynica, na ktorom kedysi stáli obilné mlyny. Písomné pramene spomínajú viaceré mlyny, ktoré sa v minulosti v okolí nachádzali, napríklad lučivniansky mlyn, podľa Mateja Bela stáli dva mlyny pri obci Štrba a neďaleko Tatranskej Štrby dokonca dodnes stojí hospodársky dvor s názvom Stredný mlyn.

Stock.adobe

Prielom Dunajca

Prielom Dunajca leží v Pieninách a je súčasťou Pieninského národného parku. Dolina je hlboko zarezaná do pieninských vápencových brál a dosahuje mohutné rozmery. Vďaka tomu je z okolitých vrchov, ktoré nedosahujú nadmorskú výšku ani 1000 metrov, unikátny výhľad, ktorý má parametre pohľadu z okna lietadla.

Východiskom výletov do Prielomu Dunajca býva obvykle Červený Kláštor, od ktorého vedie červená značkovaná trasa, tá sa zhoduje s trasou náučného chodníka. S obľubou ju využívajú ako peší turisti, tak aj cyklisti. Vyhľadávanou atrakciou je plavba na pltiach, na ktorú sa teší azda každý návštevník.

Vedel si, že…?

Pltníctvo na Dunajci má dlhovekú tradíciu. Prvé písomné svedectvo pochádza z roku 1708, no je pravdepodobné, že existovalo už skôr. Pltníci na loďkách prepravovali rôznorodý tovar – drevo, syr, medovinu či kožušiny. Plavili sa nielen po Dunajci, pokračovali na sever, často až k Baltskému moru a za každú takúto odvážnu cestu dostali mušličku, ktorú si pripli na klobúk. Dnes už tovar neprevážajú, miesto toho Dunajcom zvážajú nadšených turistov.

Demänovská dolina

Demänovská dolina leží na severnej strane Nízkych Tatier a jej stredná oblasť patrí medzi národné prírodné rezervácie. Tvoria ju dve časti, líšiace sa vývojom i vzhľadom, horná, ktorú možno označiť prívlastkom ľadovcová, a dolná, krasová. Dolina disponuje hustou sieťou značkovaných turistických trás, ktoré vedú k atraktívnym lokalitám či už v doline, ale aj na chrbtoch a hrebeňoch.

Dominantou hlavného hrebeňa doliny je Chopok a hlavným tokom Demänovka. Jej podzemný tok je tvorcom pozoruhodného jaskynného sveta. Dve z jaskýň sú prístupné verejnosti. Navštíviť môžeš Demänovskú jaskyňu slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu.

Slováci museli kvôli nim opustiť svoje domovy. Aký je príbeh slovenských ostrovov?

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci museli kvôli nim opustiť svoje domovy. Aký je príbeh slovenských ostrovov?

Suchá Belá

Suchá Belá je súčasťou Slovenského raja, leží v jej severozápadnej časti. So svojou rozlohou takmer 154 ha patrí medzi národné prírodné rezervácie. Ide o ľahko prístupnú dolinu, ktorou vedie jednosmerná zelená turistická značka. Zdolať ju môžeš iba v smere zdola nahor. Preteká cez ňu rovnomenný potok, ktorý úzku skalnatú dolinu zahĺbil do vápencového masívu.

Návštevníci môžu obdivovať viaceré kaskádové vodopády, najvyššie sú 30-metrové Misové vodopády a známy Okienkový vodopád, ktorý dosahuje polovičnú výšku. Tiesňavy Slovenského raja majú najväčšie čaro v zimných mesiacoch, keď sa voda stekajúca po skalách mení na kvaple či cencúle.

Stock.adobe

Navštíviť môžeš tiež doliny:

  • Bielovodská dolina (Vysoké Tatry)
  • Malá Studená dolina (Vysoké Tatry)
  • Furkotská dolina (Vysoké Tatry)
  • Kôprová dolina (Vysoké Tatry)
  • Žiarska dolina (Západné Tatry)
  • Dolina Siedmich prameňov (Belianske Tatry)
  • Prielom Hornádu (Slovenský raj)
  • Dolina Sokol (Slovenský raj)
  • Tiesňava Piecky (Slovenský raj)
  • Jánska dolina (Nízke Tatry)
  • Ľubochnianska dolina (Veľká Fatra)
  • Jánošíkove diery (Krivánska Fatra)
  • Manínska dolina (Súľovské vrchy)
  • Zádielska a Hájska dolina (Slovenský kras)

Slovenská príroda je krásna, podmanivá a doliny, ktoré sú jej neodmysliteľnou súčasťou, sú rajom pešej turistiky. Doliny ročne vítajú mnoho slovenských i zahraničných turistov, ktorí počas návštevy môžu obdivovať scenérie vyrážajúce dych. Po ich návšteve si zaručene domov odnesieš nezabudnuteľné zážitky.


Tagy:

Dáša Vašíčková
Milovníčka cestovania, zvierat, literatúry a filmu. Bez smiechu a výborného bylinkového čaju si neviem predstaviť jediný deň. Mám rada čas strávený sama so sebou a svojimi myšlienkami, kedy podľa mňa vznikajú tie najlepšie kreatívne nápady.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.