Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Premium odznak

Svoju obeť zavraždila otravou a otvorila si luxusný obchod s oblečením. Brutálny príbeh Marie Becker

Vraždila, lebo chcela získať bohatstvo a moc. Otvorila si butik s módnym oblečením.


Typický mýtus o sériových vrahoch je, že vraždí iba muž, najčastejšie bielej pleti. Ide však o mýtus, ktorý pravdivý nie je. Takisto, ako odkážu vraždiť mužskí devianti, existujú aj nevyspytateľné ženy. Ich smrteľné metódy sa značne líšia od tých mužských. Ženy, ako fyzicky slabšie plemeno, nedokážu usmrtiť svoje obete škrtením alebo odvliecť omráčené telo niekde do úzadia.

Metódy žien tak musia byť omnoho sofistikovanejšie ako u hrubých mužských vrahov. Samozrejme, existujú prípady, keď aj ženám postačila fyzická sila na usmrtenie svojej obete. V tomto prípade mohlo ísť o ženskú obeť, ktorá sa fyzicky nedokázala vyrovnať svojej mučiteľke. Samostatnou kategóriou sú tiež deti, ktoré často nedisponujú silou ako dospelá žena.

Tých príkladov môže byť skutočne mnoho, no najčastejšie ide o ženskú vrahyňu, ktorá na usmrtenie muža alebo inej ženy potrebuje skutočne premyslený plán. Naviac, aj v tomto prípade opäť môžeme sledovať typický mýtus o sériových vrahoch, keď by nikto neusvedčil bez jasných dôkazov ženu z takého závažného zločinu, akým je vražda. Ako sa však vraví, výnimka potvrdzuje pravidlo.

Jednou z najznámejších svetových vrahýň, ktoré kedy kráčali po Zemi, je Maria Becker, chladnokrvná vrahyňa, ktorá svoje obete otrávila a získavala tak finančné imanie na rozbeh vlastného podniku – luxusného obchodu s oblečením. Príbeh Marie Becker je jedným z tých najhrôzostrašnejších, aké v histórii ľudstva poznáme. Aj za nevinnou tvárou ženy sa môže skrývať zvrátený vrah.

emefka.sk/tag/krimi-pripady/ Tag v článku: Krimi prípady

Charakteristika Marie Becker, lovkyne bohatstva

Než prejdeme na samotný príbeh Marie Becker, zadefinujme si osobnosť a spúšťače jej vražedného besnenia. Marie Alexandrine Becker nemá absolútne žiadnu spojitosť s herečkou Marie Becker. Narodila sa 14. júla 1877 v belgickom meste Liége. Počet obetí, ktoré údajne zavraždila, sa pohybuje od čísla 12 vyššie. Jej vražedným nástrojom sa stal jed, ktorý podala svojej nič netušiacej obeti.

Marie Becker ako žena javila bežný záujem o mužské pohlavie. Ženy ju nelákali. Svoju prvú obeť zavraždila až vo veku 53 rokov. Jej besnenie trvalo celých 6 rokov, od roku 1930 až do roku 1936. Typologicky ju psychológovia radia medzi vraha, ktorý zabíja za účelom zisku a pôžitku. Svoje obete vraždila bez ohľadu na pohlavie, tzn. aj ženy a najmä mužov.

Do väzenia sa dostala v roku 1936, no predpokladá sa, že keby sa ju nepodarilo usvedčiť, vraždila by aj naďalej. Odsúdená bola na doživotie v belgickom lesnom väzení, ktorého úlohou bolo väzniť a zároveň využívať ľudí na prácu v lese s účelom ich resocializácie. O 2 roky neskôr zomrela prirodzenou smrťou, počas okupácie nemeckých nacistických vojenských síl.

Za svoje vyčíňanie si vyslúžila prezývku The Black Widow – Čierna vdova. Samička tohto druhu pavúka naláka samca na pohlavný styk, po ktorom ho následne zabije. Marie Becker je odstrašujúcim príklad pre celú spoločnosť, ako môže chamtivosť a hon za peniazmi zmeniť osobnosť v chladnokrvného vraha aj obyčajnú ženu.

Ako sa 53-ročná žena mohla stať jednou z najznámejších sériových vrahýň sveta?

Marie Becker sa narodila v meste Liége. So svojimi rodičmi žila iba kúsok od mesta, v dedine Waasmont. Školu navštevovala iba málokedy, pretože musela pomáhať svojim rodičom na poli. Aj napriek tomu sa dokázala naučiť čítať, písať a počítať. Naučil ju to miestny farár, ktorého o vzdelávanie poprosila. Keď mala 16 rokov, odišla žiť k svojej tete, ktorá prevádzkovala obchod s povrazmi v meste Liége.

Vo veku 17 rokov spoznala počas mariánskych sviatkov v okrese Outremeuse svojho prvého milenca, s ktorým udržiavala niekoľkoročný vzťah. V roku 1900 nastúpila do šijacej dielne. V práci údajne veľmi vynikala. Považovali ju za veľmi šikovnú, živú, radostnú a krásnu ženu, ktorá lákala a zakaždým potešila mužských zákazníkov. Zákazníkom ponúkla vždy niečo na pitie a nikdy nepovedala nie.

Oženila sa však až niekoľko rokov po zavŕšení 30. veku svojho života, čo v danej dobe považovali za veľmi nevšedné. V roku 1905 spoznala svojho prvého manžela – Charlesa Beckera, ktorý bol od Marie podstatne starší, no v spoločnosti veľmi uznávaný, bohatý a politicky angažovaný. Marie v tom čase tiež stúpala po spoločenskom rebríčku, od predavačky až po riadenie podnikov vo veľkom štýle.

Mala svoj vlastný domov a navštevovala bohaté buržoázne oblasti, aby jej poskytovali rady v oblasti módy. Chcela však viac, a tak sa v roku 1906 vydala za Charlesa Beckera. Presťahovali sa kúsok od jeho rodinného domu, kde sídlila ich firma s rodinnou pílou. Na firme pracoval jeho otec a aj mladší brat Gustave, ktorý mal za manželku Léontine. Marie s Léontine spolu nevychádzali, často sa hádali.

Shutterstock

Hriechy a prvá vražda Marie Becker

Pre Charlesa však Marie predstavovala vzornú ženu, ktorá ho dokázala vždy obalamutiť svojimi premyslenými ťahmi. Otec sa mu raz vyhrážal, že jeho manželku prepustí, pretože je pobehlicou, ktorú pozná celé Belgicko. Bol zaslepený láskou a životná úroveň ich rodiny začala postupne upadať. Marie naviac začala sexuálne zahýbať Charlesovi. V roku 1912 ich otec záhadne zomrel, predpokladá sa, že na starobu.

Charles Becker prevzal plnú moc nad rodinným podnikom. Marie si v dome otvorila šijaciu dielňu, čím prilákala čoraz väčší počet zákazníkov. Inšpirovala sa francúzskou módou. Dlhé roky Marie stála po boku Charlesa, až kým ju jedného dňa život manželky omrzel. Rozhodla sa, že svoj život zmení od základu. Tento čin jej zabezpečil bohatstvo, po ktorom veľmi túžila.

Svojmu manželovi podala čaj s arzenikom. Po vyplatení jeho životnej poistky sa stala veľmi bohatou osobou. Mohla si žiť v blahobyte a na krátky čas mala všetko, čo potrebovala. Iba krátko po pohrebe svojho manžela sa znovu vydala. Opäť si vzala muža, ktorý vlastnil bohatstvo a v spoločnosti ho veľmi uznávali. Netrvalo to ani mesiac a Becker raz a navždy zmenila svoju vražednú zbraň.

Svojmu manželovi tentokrát podala digitalis, liek, ktorý sa podáva pacientom so srdcovými problémami. Vo vysokých dávkach však pôsobí ako jed. Po vyplatení dvoch poistiek zámožných manželov si začala užívať život naplno. Marie už viac nepotrebovala pracovať. V tomto období mala 55 rokov, pričom jej život sa práve rozbiehal. Po dvoch úspešných vraždách si myslela, že dokáže čokoľvek.

Shutterstock

Marie začala žiť život belgickej smotánky

Po zinkasovaní veľkého bohatstva Marie Becker začala navštevovať nočné kluby, kde si užívala druhú pubertu. Platila za sex jednému alebo viacerým gigolom, z ktorých si údajne s obľubou robila sexuálnych otrokov. Často sa opíjala a stávkovala na čokoľvek, na čo sa len dalo. Po krátkom rozhadzovaní peňazí si však uvedomila, že takýmto štýlom príde rýchlo o majetok.

Rozhodla sa, že zainvestuje. Otvorila si vysnívaný podnik. Malý obchod s módou, avšak navštevovaný belgickou smotánkou. Úspech pokračoval a zamestnala štyroch pracovníkov. Medzi nimi si našla o 20 rokov mladšieho Maximiliena Houdyho, ktorému sa vášnivo oddala. Houdyho si vydržiavala, platila mu, a to aj počas nemeckej okupácie, keď musela vyhlásiť bankrot.

V tom istom čase dochádzala za svojimi zámožnými kamarátkami, o ktoré sa starala, pretože v ich veku už trpeli rôznymi zdravotnými problémami. Houdy jej navrhol, nech rozšíri svoje pracovné pôsobenie a poskytuje im oficiálnu „zdravotnú starostlivosť“. Od týchto dvorných, nemohúcich dám si vypožičiavala šperky, peniaze, v tajnosti ich okrádala o klenoty.

To však nie je všetko. Zdravotná starostlivosť predstavuje pre Marie Becker úplne iný význam. Počas jej práce svojim kamarátkam stále viac a viac zvyšovala dávky digitalisu, vyššie spomínaného lieku na bolesť. Liek im spôsoboval čoraz väčšie ťažkosti. Nakoniec však aj ony skonali, pričom lekári vyhlásili, že zomreli prirodzenou smrťou na starobu. Vďaka nakradnutým klenotom dokázala hradiť svoj životný štýl.

Becker začala byť príliš nápadná, čo viedlo k jej polapeniu

Marie pokračovala vo svojom besnení. Po krátkom čase si opäť otvorila obchod s oblečením, kde s radosťou vítala svoje zámožné kamarátky a zákazníčky/zákazníkov. Najčastejšie vyhľadávala ľudí, ktorí jej obchod navštevovali najčastejšie. Vždy ich pohostila čajom a sušienkami. Čaj však nikdy nezabudla okoreniť dávkou digitalisu, ktorý jej náramne pomáhal v okrádaní.

Keď jej zákazníci už prejavovali známky otravy, zakaždým ich následne okradla. Často ich odviedla domov, kde v okrádaní naďalej pokračovala. Toto jej vyčíňanie však začalo byť príliš nápadné pre širokú verejnosť. Začali sa šíriť správy o zvláštnom pôsobení čaju, ktorý Becker svojim zákazníkom podávala. Naviac, od svojej prvej vraždy svoju vražednú zbraň ani raz nezmenila.

Marie nakoniec polícia zatkla 16. októbra 1936 po anonymnom nahlásení. Polícia ju pristihla pri pripravovaní 17. dávky digitalisu pre potenciálnu obeť – pani Lamyovú. Pri následnej domovej prehliadke našli v dome Becker dôkazové materiály. Polícia objavila ukradnuté šperky, klenoty, ale aj zásoby digitalisu. Následné vyšetrovanie vnieslo svetlo do viacerých vrážd.

Súd ju uznal vinnou 7. júla 1938 z celkovo 11 vrážd, 5 pokusov o vraždu, krádeží a falšovania. Predpokladá sa, že Becker však usmrtila omnoho viac ľudí, čo sa ale nikdy nepodarilo dokázať v plnom rozsahu. Nakoľko trest smrti v Belgicku neaplikovali od roku 1863, bola odsúdená na doživotný trest vo väzení. Bola umiestnená do lesného väzenia, typického pre Belgicko.

Shutterstock

Smrť Marie Becker a koniec jej vražedného besnenia

Marie Alexandrine Becker zomrela vo väzení počas 2. svetovej vojny, keď mala 64 rokov. Zomrela prirodzenou smrťou na starobu, krátko pred dovŕšením 65. roku svojho života. Príbeh Marie Becker je jedným z najpozoruhodnejších v histórii sériových vrahov, aké mali možnosť dejiny ľudí zaznamenať. Avšak, ako nám ukázala história, podobných ľudí sa na svete objavilo viac.

Marie Becker nemala nikdy deti. Za jej osobou po smrti nikto nesmútil. Zomrela sama počas vojnového obdobia. Marie Becker je jedinečným odstrašujúcim príkladom, že aj na prvý pohľad vyrovnaná žena môže v srdci ukrývať temných démonov.

Shutterstock

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.