Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 28.4.2024
sk
Jarmila
cz
Vlastislav
Zdroj: ©Shutterstock

Krokodílie slzy či boj s veternými mlynmi. Odkiaľ sa vzali tieto populárne slovné spojenia?

Kde majú svoje korene často používané slovné spojenia?

Známe slovné spojenia o krokodílích slzách, Pyrrhovom víťazstve či boji s veternými mlynmi používame často a úplne automaticky. Málokedy sa ale zamyslíme nad tým, kde majú tieto frazeologizmy svoje korene.

V tomto článku sa na pôvod niektorých z nich pozrieme trochu bližšie. Mnohé z nich pochádzajú zo starovekých mýtov, románov či kníh, ale odkazujú aj na skutočné historické udalosti.

1. „Plakal krokodílie slzy.“

Keď o niekom vyhlásime, že plakal krokodílie slzy, myslíme tým, že jeho smútok nie je úprimný. Že je falošný a nútený. Kde sa ale toto spojenie vzalo? Prvýkrát sa s ním zrejme stretávame v 14. storočí. Sir John Mandevill vo svojich pamätiach napísal, že keď krokodíly jedia svoje obete, tak pri tom prelievajú slzy. Skoro akoby im bolo ľúto, že ich požierali. Napriek tomu to ale robili.

O spopularizovanie tohto slovného spojenia sa ale pravdepodobne postaral až v 16. storočí dramatik William Shakespeare. Tento frazeologizmus nájdeme vo viacerých jeho hrách, napríklad Othello či Henrich VI. Zaujímavosťou je, že krokodíly často pri požieraní obetí naozaj prelievajú slzy. Avšak nemá to žiadny súvis s ich emóciami. Slzy im skrátka pomáhajú prečisťovať a zvlhčovať oči.

krokodíl, krokodílie slzy, príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie
Shutterstock

2. „Bolo to Pyrrhovo víťazstvo.“

Označenie Pyrrhovo víťazstvo používame v situácii, v ktorej dotyčný síce nad súperom v niečom zvíťazil, ale v konečnom dôsledku tento úspech nemal žiadny reálny dopad. V skutočnosti tak o žiadne víťazstvo nešlo, hoci „papierovo“ áno. Človek, ktorý dosiahol Pyrrhovo víťazstvo, tak síce má na konte úspech, ale ten mu vlastne priniesol oveľa viac ťažkostí, prípadne bol zaplatený až príliš draho.

Slovné spojenie odkazuje na starovekého bojovníka Pyrrha, kráľa z Epiru, ktorý bojoval proti Rímskej ríši. Zúčastnil sa bitky pri Auscule, z ktorej síce vyšiel ako víťaz, ale zaplatil za to vysokú cenu v podobe mnohých mŕtvych vojakov.

Keď mu dôstojníci zablahoželali k víťazstvu, údajne len utrúsil: „Ešte jedno také víťazstvo a sme zničení.“ Aj napriek oficiálnemu víťazstvu teda šlo skôr o prehru, keďže Pyrrhovo vojsko bolo výrazne oslabené.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Pyrrhovo víťazstvo
Profimedia

Odporúčame prečítať:

Slovenský teoretický fyzik Samuel Kováčik alias Vedátor odpovedá na vaše otázky o vesmíre

3. „Treba vyčistiť Augiášov chliev.“

Pokiaľ niekto povie, že „ten Augiášov chliev už treba vyčistiť“, myslí tým, že treba vyčistiť niečo, čo je mimoriadne špinavé, neudržiavané. Význam sa, pravdaže, používa aj v prenesenom slova zmysle. Napríklad v politickom kontexte môže Augiášov chliev označovať korupciu, zločinnosť, rodinkárstvo či mafiánske praktiky. Ak sa niekto podujme ho „vyčistiť“, znamená to, že spustí ozdravné procesy, zbaví sa toxických ľudí a nastaví potrebné reformy, aby danú inštitúciu pozdvihol.

Toto slovné spojenie pochádza z gréckeho mýtu o Héraklovi. Ten dostal za úlohu vyčistiť chliev kráľa Augiáša, ktorý vlastnil 3-tisíc kusov dobytka, ale vôbec sa oň nestaral. Jeho chliev tak bol plný hnoja a hovorilo sa, že je nemožné ho vyčistiť. Pre Hérakla predstavovalo vyčistenie Augiášovho chlieva jednu z dvanástich úloh, ktoré musel splniť, ak chcel dosiahnuť slobodu.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Augiášov chliev
Profimedia

Hérakles si za odmenu od kráľa vypýtal desatinu jeho dobytka. Augiáš súhlasil a posmieval sa mu s tým, že úlohu nikdy nedokáže splniť. Napokon sa mu to ale podarilo. Hérakles stádo vyhnal na pastvu, od chlieva vykopal priekopy k riekam Péneu a Alfeiu a pustil do nich vodu. Tá hnoj okamžite vyplavila.

4. „Otvoril Pandorinu skrinku.“

Frazeologizmus Pandorina skrinka v sebe skrýva zlovestný podtón. Ak o niekom povieme, že „práve otvoril Pandorinu skrinku“, myslíme tým, že otvoril dvere niečomu zlému. Slovné spojenie sa používa napríklad pri človeku, ktorý vedome otvára nejakú tému, ktorá prinesie veľa zla. Prípadne aktívne koná tak, aby rozpútal čo najväčšie zlo a negatívne javy v spoločnosti.

Podľa gréckych mýtov bola Pandora mimoriadne krásna žena, ktorú z hliny a vody prikázal vytvoriť sám Zeus. Podnetom na jej stvorenie bolo, že Prométeus ukradol bohom oheň a priniesol ho ľuďom. Ľudia sa tak bohov prestali obávať a uctievali ich oveľa menej. Zeus sa teda rozhodol poslať medzi nich Pandoru, ktorá bola obdarovaná mnohými božskými darmi.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Pandorina skrinka
Profimedia

Prométeov brat Epiméteus sa do nej zamiloval a vzal si ju za manželku, hoci ho pred ňou brat varoval. Ako svadobný dar dostala Pandora od bohov tajomnú skrinku. Do nej bohovia uložili všetky zlé veci: trápenia, zmar, choroby, skrátka všetko negatívne. Pandora po svadbe neodolala svojej zvedavosti a skrinku otvorila (iná verzia hovorí, že ju Epiméteus prinútil). Všetky hrôzy sveta sa tak dostali medzi ľudí.

5. „Kocky sú hodené.“

Známy výrok „Kocky sú hodené“ (známy je aj v latinčine ako „Alea iacta est“) je pripisovaný rímskemu vojvodcovi Caesarovi. Podľa historika Suetoniusa tieto slová slávny politik vyslovil presne 10. januára roku 49 pred naším letopočtom, keď viedol svoju armádu cez rieku Rubikon v severnom Taliansku. Čo sa ním ale myslelo?

Jednoducho to, že Caesar už nemohol vo svojom ťažení cúvnuť. Tento výrok neskôr zľudovel a dnes ho používame pre rozhodnutie, ktoré sa už nedá vrátiť, či situáciu, z ktorej už nemožno ustúpiť.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Kocky sú hodené, Caesar
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.