Utorok 30.11.2021
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Prečo sú pandy čierno-biele? Veda zrejme pozná odpoveď

Čierne a biele fľaky zrejme nie sú až takým zlým maskovaním.


Príroda všetky živočíchy vybavila tak, aby sa vo svojom prirodzenom prostredí dokázali bez problémov pohybovať a v prípade potreby sa ukryť. Každý si spomenie na niekoľko charakteristických sfarbení a vzorov, vďaka ktorým dokážu rôzne druhy perfektne splynúť so svojím okolím.

Potom tu máme pandy, ktorým sa venoval aj výskum zverejnený na portáli Nature. Čierno-biele čínske macíky na prvý pohľad naozaj nepôsobia ako tvory vybavené ideálnym sfarbením pre život v lese. Mímsky mejkap akoby nemal nič spoločné s rastlinstvom, pôdou či kameňmi, medzi ktorými pandy trávia väčšinu svojho života. Vyzerá to tak, že príroda sa na pandy jednoducho vyprdla a nechala ich napospas predátorom.

Shutterstock

Je to ale naozaj tak? Môžeme my, čo sme pandy videli len na obrázku alebo v lepšom prípade v zoo, posúdiť, nakoľko dobre sa panda dokáže ukryť vo svojom prirodzenom prostredí? Medzinárodný tím vedcov sa rozhodol, že nič nenechá na náhodu a rozhodne sa poriadne preskúmať kamuflážne kapacity vzácnych čínskych medveďov.

Na návšteve doma u pánd

Výskumníci sa vybrali do lesov na západe Číny a vyhotovili množstvo fotografií pánd v ich domovoch. Fotografie boli následne otvorené v špičkovom grafickom programe, vďaka ktorému bolo možné analyzovať interakcie pandieho kožúška so svetlom. Výsledky môžu prekvapiť hejterov čierno-bielej srsti.

Ako sa ukázalo, čierne a biele škvrny majú ako takmer všetko v prírode svoje opodstatnenie. Čierne škvrny odrážajú rovnaké množstvo svetla ako kmene stromov, biele zasa odrážajú rovnako veľa svetla ako listy, prípadne sneh. Hnedé odtiene, ktoré sú tiež prítomné na srsti pánd, odrážajú svetlo ako zem.

Pexels

Zasa sme o niečo múdrejší!

Čo to znamená? Znamená to, že čierno-biela srsť pandy nie je evolučným omylom, ale svojim nositeľom poskytuje dostatočnú ochranu pred neželanými hosťami. Vedci potvrdili, že pandy boli schopné takto sa maskovať v prípadoch, keď program nastavili na konfiguráciu ľudského oka, oka mačkovitých šeliem a oka psovitých šeliem.

Tiež platí, že vďaka kontrastu dvoch farieb na kožušine sa silueta pandy v prirodzenom prostredí rozloží a tvar medveďa sa stane pre pozorovateľa neviditeľným. Tento účinok je silný hlavne pri pozorovaní z väčšej vzdialenosti. Ďalšie testy pomocou farebného mapovania potvrdili, že panda je zamaskovaná rovnako dobre ako iné živočíšne druhy, napríklad púštne myši.

Napriek prvotnému očakávaniu mnohých, ktorí by intuitívne predpokladali, že ak chceš byť neviditeľný v lese, musíš byť hnedý, zelený alebo čierny, aj čierno-biela panda sa dokáže bez problémov ukryť. Príroda jednoducho chyby nerobí!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť