Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 26.4.2024
sk
Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto

Prečo sú pandy čierno-biele? Veda zrejme pozná odpoveď

Čierne a biele fľaky zrejme nie sú až takým zlým maskovaním.


Príroda všetky živočíchy vybavila tak, aby sa vo svojom prirodzenom prostredí dokázali bez problémov pohybovať a v prípade potreby sa ukryť. Každý si spomenie na niekoľko charakteristických sfarbení a vzorov, vďaka ktorým dokážu rôzne druhy perfektne splynúť so svojím okolím.

Potom tu máme pandy, ktorým sa venoval aj výskum zverejnený na portáli Nature. Čierno-biele čínske macíky na prvý pohľad naozaj nepôsobia ako tvory vybavené ideálnym sfarbením pre život v lese. Mímsky mejkap akoby nemal nič spoločné s rastlinstvom, pôdou či kameňmi, medzi ktorými pandy trávia väčšinu svojho života. Vyzerá to tak, že príroda sa na pandy jednoducho vyprdla a nechala ich napospas predátorom.

Shutterstock

Je to ale naozaj tak? Môžeme my, čo sme pandy videli len na obrázku alebo v lepšom prípade v zoo, posúdiť, nakoľko dobre sa panda dokáže ukryť vo svojom prirodzenom prostredí? Medzinárodný tím vedcov sa rozhodol, že nič nenechá na náhodu a rozhodne sa poriadne preskúmať kamuflážne kapacity vzácnych čínskych medveďov.

Na návšteve doma u pánd

Výskumníci sa vybrali do lesov na západe Číny a vyhotovili množstvo fotografií pánd v ich domovoch. Fotografie boli následne otvorené v špičkovom grafickom programe, vďaka ktorému bolo možné analyzovať interakcie pandieho kožúška so svetlom. Výsledky môžu prekvapiť hejterov čierno-bielej srsti.

Ako sa ukázalo, čierne a biele škvrny majú ako takmer všetko v prírode svoje opodstatnenie. Čierne škvrny odrážajú rovnaké množstvo svetla ako kmene stromov, biele zasa odrážajú rovnako veľa svetla ako listy, prípadne sneh. Hnedé odtiene, ktoré sú tiež prítomné na srsti pánd, odrážajú svetlo ako zem.

Pexels

Zasa sme o niečo múdrejší!

Čo to znamená? Znamená to, že čierno-biela srsť pandy nie je evolučným omylom, ale svojim nositeľom poskytuje dostatočnú ochranu pred neželanými hosťami. Vedci potvrdili, že pandy boli schopné takto sa maskovať v prípadoch, keď program nastavili na konfiguráciu ľudského oka, oka mačkovitých šeliem a oka psovitých šeliem.

Tiež platí, že vďaka kontrastu dvoch farieb na kožušine sa silueta pandy v prirodzenom prostredí rozloží a tvar medveďa sa stane pre pozorovateľa neviditeľným. Tento účinok je silný hlavne pri pozorovaní z väčšej vzdialenosti. Ďalšie testy pomocou farebného mapovania potvrdili, že panda je zamaskovaná rovnako dobre ako iné živočíšne druhy, napríklad púštne myši.

Napriek prvotnému očakávaniu mnohých, ktorí by intuitívne predpokladali, že ak chceš byť neviditeľný v lese, musíš byť hnedý, zelený alebo čierny, aj čierno-biela panda sa dokáže bez problémov ukryť. Príroda jednoducho chyby nerobí!


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.