Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak

Šesť (naj)kontroverznejších experimentov na ľudskej duši

Experimenty, ktoré sa radšej vôbec nemali odohrať.


Psychológia je pomerne mladá veda, ktorá sama seba a svoje metódy výskumu ešte stále hľadá. Počas svojho pátrania po vlastnej identite stihla zničiť mnoho ľudských životov, nehovoriac o celej jednej generácii Američanov, medzikultúrnych vzťahov s niekoľkými stredomorskými civilizáciami a zopár exemplárov primátov, psov a iných nevinných zvierat.

Aj toto boli obete na jej ceste poznania vedúcej k plodom cenných vedomostí, ktoré nám do každodenného života prináša. V súčasnosti existuje etický kódex stanovujúci hranice psychologických experimentov a značne obmedzuje ich škodlivosť a potenciálnu ujmu, ktorú by ich účastníci mohli utrpieť. V minulosti to tak však nebolo.

Šialení psychológovia a psychiatri mali vo svojich experimentálnych kreáciách voľnú ruku a nemuseli brať na také veci, ako sú nervy a zdravie človeka, žiadne ohľady. Stáli im tie experimenty za to? Mnohokrát, popravde, ani nie.

Experiment McGrawovej

V roku 1932 sa istá Myrtle McGrawová rozhodla experimentálne skúmať pomer vrodeného a získaného v rámci vývinu dieťaťa. Keďže sa na experimenty podobného typu používajú exempláre jednovaječných dvojčiat oddelených tesne po narodení, a takého prípady sú pomerne vzácne ešte aj dnes, prinútila Myrtle jednu brooklynskú rodinu s nízkymi príjmami, aby jej za peniaze požičala svoje dvojčatá k experimentu.

Dva roky, osem hodín denne, päť dní v týždni trávili malí Johny a Jimmy v laboratóriu. Johny dostal intenzívny telesný výcvik, zatiaľ čo Jimmy ostal dva roky nerušene ležať v postieľke. Netrvalo ani rok, a Johny dokázal vyliezť na strmý svah, plávať pod vodou a jazdiť na kolieskových korčuliach, zatiaľ čo Jimmy nevedel, pochopiteľne, nič.

kontroverzné vedecké experimenty, psychológia, bábätko, dvojičky
Shutterstock

Ku koncu druhého roku dala výskumníčka mimoriadne intenzívny tréning aj Jimmymu, aby zistila, či svojho brata dokáže dohnať. Nikdy sa mu to úplne nepodarilo a celý experiment vyšiel v podstate navnivoč, pretože sa zistilo, že Johny a Jimmy sú dvojvaječní.

Experiment manželov Waynovcov

Drastickejší experiment na rovnakú tému realizoval v tom istom roku aj Dennis Wayne, ktorý získal od baltimorskej ženy v núdzi dievčatká Del a Rey a za asistencie svojej manželky ich vo svojom dome vychovávali viac než rok. Pripravili ich o všetky podnety a učenie a zisťovali, aké formy správania sa u nich budú objavovať spontánne.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje