Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Údajne sa ňou dá komunikovať s duchmi. Je tabuľka ouija bránou do iného sveta?

Aká je história známej špiritistickej tabuľky?

Pod názvom ouija sa skrýva úplne bežne vyzerajúca tabuľka s písmenami abecedy a číslovkami od 0 do 9. Okrem toho sú na nej zobrazené aj slová „áno“, „nie“ a niekedy aj „zbohom“. Jej súčasťou je aj malé drevené ukazovadlo. Podľa mnohých ide o nevinnú hračku, ale našli by sa aj tvrdenia o tom, že ouija je bránou do iného sveta.

Pomocou nej sa vraj dá komunikovať s duchmi či démonmi. Tabuľka sa tak stala neodmysliteľnou súčasťou špiritistických seáns a dnes si ju najčastejšie spájame s paranormálnymi javmi. Aká je ale jej história a naozaj môže slúžiť na komunikáciu s nadprirodzenými entitami?

Tabuľka sa stala hitom

Rôzne metódy, ako kontaktovať duchov či démonov, existovali aj pred vznikom tabuľky ouija. Rozšíreným bolo napríklad automatické písanie (nezamieňať si s umeleckou technikou rovnakého názvu, ktorú využívali najmä surrealisti). Verilo sa, že médium dokáže prijímať správy od duchov a následne ich zapisovať na papier.

Nápad vytvoriť tabuľku ouija vznikol v hlave podnikateľa Elijaha Bonda. Ten ale pôvodne neuvažoval nad tým, že by ouija mala slúžiť na nadprirodzené účely. V roku 1891 si ju nechal patentovať.

Názov tabuľky vymyslel Bondov spolupracovník William Fuld, ktorý tvrdil, že mu ho „poradila“ samotná tabuľka, keď ju používal. Neskôr tvrdil, že jej názov je kombináciou francúzskeho a nemeckého slova „áno“ (oui+ja). Tabuľka bola uvedená na trh s veľkým úspechom a nejaký čas bola považovaná za obyčajnú hračku. Ľudia si ju obľúbili, hoci v tej dobe ešte nikomu ani nenapadlo, že by mala niečo spoločné s nadprirodzenom.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje