Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.5.2024
sk
Žigmund
cz
Zikmund
Zdroj: ©Shutterstock

10 najdlhšie žijúcich živočíchov. O niektorých si nikdy nepočul, dva sú dokonca nesmrteľné

Väčšina sa nachádza v hlbokých oceánoch.

6. Arktika islandská (viac než 500 rokov)

Lastúrniky morské (Arctica islandica) obývajú severný Atlantický oceán. Tento morský druh môže žiť ešte dlhšie ako ostatné lastúrniky v tomto zozname. Jedna morská lastúra nájdená pri pobreží Islandu v roku 2006 mala podľa National Museum Wales v Spojenom kráľovstve 507 rokov. Starodávna lastúra dostala prezývku Ming, pretože „sa narodila“ v roku 1499, keď v Číne vládla dynastia Ming (v rokoch 1368 až 1644).

najdlhšie žijúce živočíchy na svete, arktika islandská, srctica islandica
Shutterstock

7. Čierne koraly (viac než 4 000 rokov)

Koraly vyzerajú ako farebné podvodné skaly a rastliny, no v skutočnosti ich tvoria exoskelety bezstavovcov nazývaných polypy. Neustále sa množia a nahrádzajú sa vytváraním geneticky identickej kópie, ktorá časom spôsobuje, že štruktúra koralového exoskeletu rastie a zväčšuje sa.

Koraly sa preto skladajú z viacerých identických organizmov a nie z jedného organizmu, ako sú grónske žraloky alebo morské lastúrniky. Životnosť koralov je teda skôr tímovým úsilím. Koraly môžu žiť stovky až tisíce rokov, no hlbinné čierne koraly patria medzi tie najdlhšie žijúce.

najdlhšie žijúce živočíchy na svete, čierny koral
Shutterstock

8. Košovka (viac než 10 000 rokov)

„Glass sponges“ sa skladajú z kolónií živočíchov podobných koralom a tiež môžu žiť tisíce rokov. Nachádzajú sa v hlbokom oceáne a majú kostry, ktoré sa štruktúrou podobajú sklu, odtiaľ pochádza ich názov. Štúdia z roku 2012 publikovaná v časopise Chemical Geology odhaduje, že nájdená „sklenená košovka“ patriaca k druhu Monorhaphis chuni bola stará asi 11 000 rokov.

najdlhšie žijúce živočíchy na svete, košovka, glass sponge
Shutterstock/Ilustračné foto

Odporúčame prečítať:

Lucia Sládečková alias Lucid: Ženy na Slovensku nekorektne komunikovali, nechodili na zákazky. Potrebovala som odísť a vypnúť

9. Turritopsis dohrnii (potenciálne nesmrteľný)

Ide o druh nesmrteľných medúz, pretože môžu potenciálne žiť večne. Život začínajú ako larvy, potom sa usadia na morskom dne a premenia sa na polypy. Tie produkujú voľne plávajúce medúzy alebo medúzy. Podľa Amerického prírodovedného múzea sa zrelé Turritopsis dohrnii môžu premeniť späť na polypy, ak sú fyzicky poškodené alebo vyhladované, a to platí aj opačne.

Medúzy, ktoré pochádzajú zo Stredozemného mora, tak môžu zvrátiť svoj životný cyklus viackrát, a preto za správnych podmienok nemusia nikdy zomrieť na starobu.

najdlhšie žijúce živočíchy na svete, turritopsis dohrnii
Shutterstock

10. Hydra (potenciálne nesmrteľný)

Hydra je skupina malých bezstavovcov s mäkkými telami. Rovnako ako Turritopsis dohrnii, aj hydry majú potenciál žiť večne. Sú z veľkej časti tvorené kmeňovými bunkami, ktoré sa neustále regenerujú duplikáciou alebo klonovaním. Hydry nie sú nesmrteľné v prirodzených podmienkach kvôli hrozbám, ale bez nich by mohli byť.

najdlhšie žijúce živočíchy na svete, hydra
Shutterstock

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.