Pondelok 29.11.2021
sk
Vratko
cz
Zina

Poznáš ten pocit, keď si po celom dni konečne ľahneš do postele, zavrieš oči, tešíš sa, že si oddýchneš, a vtom si tvoj mozog povie: “Ha! Dnes nespíme!” Stresy v práci či deadliny v škole vedia dať našej psychike občas slušne zabrať. Ak známa metafora, že ti niečo “nedá spávať”, pre teba nie je len básnickým prostriedkom, ale krutou realitou, máme pre teba 5 tipov, ako to zmeniť.

Prečo je také ťažké zaspať?

Poruchy spánku majú rôzne príčiny. Tou najčastejšou je však prílišná stimulácia mozgu pred spaním. Hovoríme konkrétne o pocitoch stresu, strachu či depresie, spôsobených produkciou stresového hormónu – kortizolu.

FUN FACT: Čím dlhšie sme vystavovaní stresujúcim podmienkam, tým intenzívnejšia je prirodzená obranná reakcia nášho organizmu vylučovať kortizol – stresový hormón, ktorý telo udržiava v “pohotovostnom” režime, pripravené na útok alebo útek. Ak teda ideme spať vystresovaní, mozog zostáva čiastočne aktívny a kvalita spánku tým klesá.

Shutterstock

Na zníženie levelu každodenného stresu preto odborníci odporúčajú rôzne relaxačné cvičenia, aromaterapiu či bylinky s upokojujúcimi účinkami. Samozrejme, tie legálne.

Zaspávanie však dokážeme negatívne ovplyvniť aj my sami, keď tesne pred spaním cvičíme, scrollujeme na mobile, hráme videohry alebo jeme ťažké jedlá.

“Som úplne v koncoch”

Nedostatok spánku si, samozrejme, vyberá svoju daň.

FUN FACT: Vedecké výskumy dokázali, že na zabezpečenie správnej funkcie imunitného systému a metabolizmu človek potrebuje dodržiavať pravidelný spánkový režim – aspoň 8 hodín denne.

Shutterstock

Ak telu dostatočný spánok dlhodobo odopierame, môžeme si privodiť vážne poruchy spánku. Tie sa potom prejavia na fyzickom a duševnom zdraví. Dokonca môžu spôsobiť aj priberanie na váhe. Okrem toho celé dni zívaš, máš nervy, nevieš sa na nič poriadne sústrediť, bolí ťa hlava a kruhy pod očami ti dodávajú výraz nervóznej pandy. Ak ti tento stav znie príliš povedome, vyskúšaj toto:

#1 Nepodceňuj silu prírody

Bylinky na spánok používali už naše staré mamy a my sa od nich máme čo učiť. Bylinkové doplnky stravy na spanie sú navyše BIO a vegan friendly, tak prečo ich nevyskúšať ešte predtým, ako siahneš po často návykových liekoch na spánok?

Napríklad taká valeriána lekárska, mučenka pleťová či medovka lekárska dokážu účinne prispieť k správnej relaxácii tela, skroteniu emócií a podporiť tak zdravý spánok. Ľubovník bodkovaný dokáže zase pomôcť privodiť pozitívnu náladu a látky obsiahnuté v chmeli otáčavom prispejú k prirodzenej funkcii nervovej sústavy. Kombinácia týchto byliniek má výrazný upokojujúci účinok, čím napomáha ku kvalitnému a nerušenému spánku.

ZEREX

#2 Zhasnúť svetlá

Svetlo v našom mozgu evokuje, že je čas prebudiť sa a fungovať. Skús teda predtým, ako vlezieš do postele, zhasnúť naozaj všetky svetlá (vrátane nočnej anti-príšerovej lampičky pri posteli) a uvidíš, že sa vyspíš lepšie aj ty, aj strašidlo pod tvojou posteľou. 🙂

#3 Posteľ je na spanie

Posteľ by mala byť vyhradená výlučne na spánok. Nie je dobré sa v nej učiť na test ani z nej pracovať (nech je to pri home office akokoľvek lákavá ponuka). Inak si ju mozog začne spájať s prácou namiesto so spánkom a nebude sa pri zaspávaní vedieť dostatočne uvoľniť a vypnúť.

Shutterstock

#4 Vymeň mobil za knihu

Modré svetlo vyžarované telefónmi, počítačmi či tabletmi brzdí produkciu spánkového hormónu – melatonínu, takže je pre mozog ťažšie sa upokojiť a “hodiť sa do relaxačného módu”. Preto odborníci odporúčajú hodinu pred spaním telefón odložiť – alebo aspoň vymeniť scrollovanie sociálnych médií za čítanie knihy.

#5 Rutina je základ

Aj keď pospať si v nedeľu do desiatej znie lákavo, pre telo to nie je ideálne riešenie, keďže narúša naše biologické hodiny. Ísť spať a zobúdzať sa približne v rovnaký čas každý deň – áno, aj počas víkendu – pomôže vytvoriť stabilný režim, ktorý neskôr uľahčí nielen zaspávanie, ale aj zobúdzanie sa.

Shutterstock

Chceš sa dozvedieť ešte viac o prírodných látkach, ktoré vplývajú na kvalitný spánok? Viac informácií nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s ZEREX


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť