Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 26.4.2024
sk
Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto
Zdroj: ©Shutterstock

Ich úlohou je zavraždiť ukrajinského prezidenta. Ruskí wagnerovci sú známi svojou brutalitou a vojnovými zločinmi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajne prežil dvanásť pokusov o atentát.

Už je to niekoľko dní, čo sa v médiách objavili informácie o tom, že na Ukrajinu sa dostala aj obávaná skupina wagnerovcov (niekedy písaných aj ako vagnerovci resp. Wagnerova súkromná vojenská spoločnosť).

Jej členovia mali dostať úlohu od samotného Vladimir Putina, aby zlikvidovali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jeho rodinu a ministrov. Putinovi by sa tak otvorila cesta na dosadenie proruskej bábkovej vlády. Čo sú ale wagnerovci vlastne zač?

Tajná armáda

Wagnerovci sú ruskou polovojenskou organizáciou, ktorá vznikla zrejme v roku 2014. Rusko nikdy oficiálne nepriznalo jej existenciu, ale podľa odborníkov skupina funguje ako súkromná spoločnosť, ktorá má veľmi blízko Kremľu a je využívaná na tie najšpinavšie práce. Podľa investigatívcov ju Rusko používa všade tam, kde z rôznych dôvodov nemôže poslať vlastnú armádu.

Nie je jasné, koľko ľudí k tejto organizácii patrí. Tvrdé jadro podľa odhadov tvorí asi 2-tisíc žoldnierov, celkovo ale wagnerovci zamestnávajú okolo 6-tisíc ľudí. Nepoužívajú ani svoje pravé mená, len prezývky. Majú za sebou tvrdý výcvik a sú schopní pomerne dlho prežiť aj v nehostinných podmienkach. Ich súčasťou sú aj oddiely zložené zo zahraničných vojakov (napr. Srbov).

Na čele je neonacista

Do konfliktných zón sa vydávajú väčšinou naľahko, teda bez ťažkej vojenskej techniky. Často operujú v utajení a majú tiež schopnosť sa veľmi rýchlo stratiť. Nie je preto jednoduché ich odhaliť či zadržať. V Líbyi sa po nich podarilo nájsť tablet, ktorý poskytol svetu o tejto skupine viacero informácií. Nachádzali sa v ňom inštrukcie na ukladanie mín, výrobu výbušnín, vojenské mapy, ale aj text Hitlerovho Mein Kampfu.

Profimedia

Na jej chode sa podieľajú ruskí oligarchovia, v prvom rade zrejme Jevgenij Prigožin (známy aj pod prezývkou „Putinov kuchár“). Zakladateľom skupiny je Dmitrij Utkin, bývalý dôstojník špeciálnych síl GRU (ruská vojenská spravodajská služba) a veterán zo Sýrie a Čečenska.

Ide o kovaného neonacistu a názov Wagnerova súkromná vojenská spoločnosť zvolil podľa skladateľa Richarda Wagnera, ktorý bol obľúbencom Adolfa Hitlera. Mnoho neonacistických tetovaní „zdobí“ tiež jeho telo. Do Wagnerovej skupiny naverboval viacero veteránov a členov Slovanskej brigády.

Aktívni sú v rôznych kútoch sveta

Už krátko po založení sa zapojili do bojov na strane proruských separatistov na východe Ukrajiny v roku 2014. Aktívni boli aj na Kryme pred jeho anexiou Ruskou federáciou. Podľa rôznych zdrojov mali prsty vo vraždách niekoľkých veliteľov samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. Tí sa dostali do konfliktu s jej hlavou Igorom Plotnickým. Luhanská ľudová republika z týchto vrážd obvinila Ukrajinu.

V roku 2015 boli členovia wagnerovcov v Sýrii, kde bojovali na strane Baššára al-Asáda. Tu mali v bitke o Palmýru utrpieť značné straty (padlo ich vraj až 600). Aktívni však boli aj v Sudáne, Stredoafrickej republike, Líbyi či Mali.

Profimedia

„Sú nasadzovaní do celého spektra operácií od ochrany osôb a dôležitého tovaru až po zaisťovanie bezpečnosti v objektoch, oblastiach alebo presunov dôležitých konvojov.

Používajú ich aj na skryté operácie na hrane alebo za hranou pravidiel a diverznú činnosť alebo sabotáže. Je vysoko pravdepodobné, že sú používaní všade tam, kde sa oficiálne nechce zapojiť ruský štát, alebo nechce, aby mu boli pripisované aktivity tejto skupiny,“ povedal generál Pavol Macko pre TA3.

V Líbyi bojovali na strane Chalifu Haftara proti Tureckom podporovanej vláde, do bojov sa zapájali aj v Mozambiku. Podieľali sa tiež na cvičení ozbrojených síl v rôznych štátoch (Sudán či Madagaskar).

Vojnové zločiny a mučenie

Wagnerovci sú známi svojou brutalitou a krutosťou. Pozostávajú z tých najhorších hrdlorezov, ktorí nemajú problém vraždiť aj nevinných civilistov. Skupina bola mnohokrát obvinená z páchania vojnových zločinov, mučenia, zločinov proti ľudskosti a porušovania ľudských práv.

Kruto mali mučiť napríklad sýrskeho dezertéra, ktorého ubili kladivom a napokon mu odrezali ruky a hlavu. V Stredoafrickej republike OSN zaznamenala vykonávanie hromadných popráv a brutálneho mučenia zajatcov. Známe sú aj prípady znásilnení.

Wagnerovci údajne aj plienia prírodné zdroje, zastrašujú civilistov a podnecujú násilie. Podľa Josepa Borrella, predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, predstavujú wagnerovci „hrozbu a spôsobujú nestabilitu v rôznych krajinách na celom svete“.

Na samotného Utkina boli v už v roku 2017 zo strany Spojených štátov uvalené sankcie. V decembri 2021 ohlásila vlastné sankcie aj Rada Európskej únie. Od Vladimira Putina ale v roku 2016 Utkin obdržal Rád odvahy a s prezidentom sa aj vyfotografoval.

Hovorca Kremľa priznal, že Utkin na slávnosti bol, ale jeho príslušnosť k wagnerovcom odmietol komentovať. Na margo danej fotky tvrdil, že prezident sa v ten deň fotil s mnohými ľuďmi.

Majú za úlohu odstrániť Zelenského

Wagnerovci boli na Ukrajine aktívni už šesť týždňov pred inváziou (čo tiež dokazuje, že invázia bola plánovaná už dlhší čas). Získavali tam informácie o Zelenskom a jeho vláde. Keď sa 24. februára spustila plnohodnotná invázia, Putin podľa správ spravodajských služieb očakával, že Ukrajina padne do niekoľkých dní. Počítal s tým, že Zelenskyj utečie do zahraničia, prípadne sa ho podarí zajať a morálka armády sa rozpadne. Ruské jednotky ale šokoval tvrdý a húževnatý odpor ukrajinských vojsk a civilistov.

Putin bol frustrovaný z toho, že invázia pokračuje pomaly a jej ciele sa nedarilo naplniť, a tiež z toho, že sa proti nemu spojil prakticky celý civilizovaný svet.

Pristúpil teda k plánu B a aktivoval jednotku wagnerovcov. Tá dostala za úlohu preniknúť k Zelenskému a zavraždiť jeho a jeho ministrov. Celkovo mali wagnerovci zoznam 24 ľudí určených na likvidáciu.

Profimedia

Ukrajina oznámila, že Zelenskyj prežil už tucet pokusov o atentát. O život sa ho pokúšali pripraviť nielen wagnerovci, ale aj čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova.

Ich snahy ale neboli úspešné aj vďaka tomu, že ukrajinská strana údajne dostávala echo o chystaných útokoch priamo od členov ruskej tajnej služby FSB. V ich radoch vraj pôsobia ľudia, ktorí s vojnou proti Ukrajine nesúhlasia a odovzdávajú jej dôležité informácie.

Wagnerovci boli spočiatku podľa správ spravodajských služieb optimistickí a predpokladali, že Zelenského sa im podarí zabiť maximálne do týždňa. Neskôr ostali šokovaní z toho, ako presne dokážu ukrajinské sily predvídať ich kroky.

Časť z wagnerovcov sa tak podarilo zabiť, časť padla do zajatia. Úplne rozbiť sa skupinu podľa všetkého dosiaľ nepodarilo a pre Zelenského stále predstavuje nebezpečenstvo.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.