Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak

Násilný agresor a psychopat. Tuti Daniš patril v 90. rokoch k zakladateľom slovenskej mafie

Tuti Daniš a jeho brat Papas držali v šachu centrum Bratislavy.


Mafii a rôznym gangstrom a gaunerom sa najlepšie darí tam, kde dochádza k určitým spoločenským posunom či revolúciám. Inak to nebolo ani na Slovensku. Mafia u nás zažila svoj skutočný zrod a rozvoj po Nežnej revolúcii v roku 1989. 90. roky sa niesli vo formovaní viacerých mafiánskych skupín, ktoré si doslova rozdelili celé Slovensko.

Postupne navyše začali budovať kontakty aj na Slovenskú informačnú službu či politické špičky. Polícia proti nim často nebola schopná (či ochotná) zasiahnuť. Aj samotná podoba a spôsoby mafie sa, pravdaže, menili a prispôsobovali.

Odborníci a kriminalisti sa zhodujú, že zakladateľmi organizovaného zločinu na Slovensku boli Vladimír Daniš, prezývaní Tuti, a jeho brat Jozef, prezývaný Papas. Tí v prvej polovici 90. rokov ovládali Bratislavu (hlavne jej centrum) a triasli sa pred nimi obyvatelia, taxikári, barmani, podnikatelia, ale aj príslušníci iných mafiánskych klanov.

Agresívny psychopat

Tuti Daniš sa narodil v roku 1956, jeho brat Papas v roku 1951. Odjakživa sa dostávali do problémov so zákonom. Tuti bol agresívny, cholerický a brutálny človek, ktorý všetko staval na hrubej a primitívnej sile. Nešlo o žiadneho mysliteľa a stratéga, ktorý by svoje kroky dôkladne plánoval.

Tuti Daniš, organizovaný zločin, mafia, Slovensko, krimi
RTVS

Kriminalisti sa zhodujú, že to bol veľmi jednoduchý muž. Rok 1989 ho zastihol v base, kde si odpykával trest za násilné trestné činy. Prezident Václav Havel sa ale rozhodol vyhlásiť širokú amnestiu, vďaka ktorej sa na slobodu dostalo mnoho ťažkých zločincov.

Bol medzi nimi aj Tuti, ktorý sa spolu s bratom Papasom v nových pomeroch rýchlo zorientovali. Spoločnosť prechádzala na demokratický systém, čo ale nebolo bezproblémové. Chýbala legislatíva na postihovanie mafiánskych skupín, panoval pocit mierneho „bezvládia“. Čo bolo dovtedy zakázané, bolo teraz dovolené. Tuti a jeho tlupa, ktorou sa obklopoval, si to ale vysvetlili po svojom a veľmi rýchlo dali Bratislavčanom najavo, kto je tu pánom.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje