Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 27.4.2024
sk
Jaroslav
cz
Jaroslav

Pred agresívnym hmyzom varujú ďalšie slovenské oblasti. Na človeka útočí v húfoch, je schopný ťa “dobodať”

Napáda nielen ľudí, ale za deň dokáže skonzumovať až 50 včiel.


Správy o výskyte agresívneho hmyzu sa začali šíriť už na jar, no v týchto dňoch sa objavil už na maďarskom území Győr-Moson-Sopron blízko slovenských hraníc. Ide o mimoriadne agresívny druh sršňa, ktorý má prívlastok ázijský.

Maďarský zväz včelárov vydal pred pár dňami varovanie, v ktorom upozorňuje ľudí, aby zvýšili opatrnosť, a to najmä v oblasti včelníc. Okrem napadnutia človeka totiž sršeň dokáže zničiť celé včelnice a za jedeň deň skonzumovať až 50 včiel.

„Ázijský sršeň je mimoriadny dravec a 60 % jeho stravy tvoria včely. Avšak likviduje akýkoľvek hmyz. Je to výborný letec – chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,” povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov. 

Ako píše portál Pluska, hmyz sa na Slovensku zatiaľ nenachádza, no Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica na Facebooku varuje aj Slovákov. „Môžeme ho u nás očakávať už veľmi skoro, a to sa predpokladalo, že prirodzeným šírením príde na naše územie až o niekoľko rokov. Zrejme došlo ku skokovému šíreniu transportom nejakého tovaru alebo materiálu, pretože dosiaľ najbližší nález bol v Nemecku,“ píše služba na sociálnej sieti a zároveň varuje nielen včelárov, ale aj návštevníkov lesa.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

„Nakoľko si často buduje hniezda v korunách stromov, mali by ho poznať všetci lesníci, ale aj všetci návštevníci lesa,“ dodávajú kompetentní.

Ázijský sršeň je o niečo menší ako ten, na ktorého sme zvyknutí. Má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi má čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. „Náš sršeň napr. zaháňa cyklistu 20 metrov a potom sa vráti. Ázijský sršeň ho naháňa 200 – 300 metrov a normálne ho ‚dobodá‘. Na človeka sa môže vrhať aj niekoľko desiatok týchto sršňov. Ide o mimoriadne účinný a bolestivý jed. Takže nemajú problém len včelári, ale aj bežní ľudia i dobytok. Je extrémne dravý a má rôzne stratégie,“ vysvetlil Rusnák.

 


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.