Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 27.4.2024
sk
Jaroslav
cz
Jaroslav
Zdroj: ©Shutterstock

Realita a temná budúcnosť týraných indických slonov, ktorým nedovolia ani zomrieť

Silný článok, ktorého napísanie si vyžadovalo dlhé pauzy na emocionálne predýchanie.

História chobotnatcov na Zemi je zaliata krvou. Od mamuta čoby potravinovej špajzy cez slonovinu a bojové stroje až po cirkusy a zneužívanie v mene viery. Slony vždy trpeli pre chamtivosť človeka. V mysli gaučového Európana či Američana si voľne behajú po Afrike a Ázii. No reálne sú súčasťou fyzického a psychického mučenia. Zle sa ti to číta? Bude horšie.

Za všetkým sú ignorantskí turisti

Plávanie s delfínmi, prechádzky s levmi, ňu-ňu s tigríčaťom pre fotky – to sú len niektoré zo znepokojivých cestovateľských aktivít zahŕňajúcich zvieratá. Divoká turistika je na vzostupe. Pokiaľ ide o komerčný kontakt človeka so zvieraťom, jazda na slonoch a ich predvádzanie na masových akciách patrí medzi najtrpkejšie, ktorých pozadie turisti nevidia.

Vo voľnej prírode žije menej ako 50 000 (niektoré zdroje uvádzajú 30 000) ázijských slonov. Z toho viac ako polovica v Indii. Podľa odhadu z roku 2019 má krajina v zajatí 3 000 kusov. Väčšina je v súkromnom vlastníctve, slúžia pre zábavu, turistiku a náboženské účely. Ťahajú tonážne náklady, vystupujú v cirkusoch, žobrú o peniaze a jedlo, prenajímajú sa na festivaly, svadby a oslavy. Problém je globálny, ale dominuje najmä v Indii a Thajsku.

slon, India, turizmus, týranie zvierat
Profimedia

Hlavné centrá zajatých slonov v Indii

Takzvané slávnostné slony sú súčasťou chrámov po celej krajine, no ich prítomnosť je najvýraznejšia v Kerale, juhozápadnom indickom štáte. Druhou turistickou destináciou známou jazdami na slonoch je pevnosť Amber na kopci v Džajpure. Chôdzu po kostrbatej strmej ceste musia absolvovať niekoľkokrát denne so stovkami kilogramov na chrbte. Zvieratá sú prepracované, podvyživené, často slepé, s neošetrenými ranami od bitiek, reťazí a bodákov. Trpia bolesťami z chôdze po rozpálených chodníkoch bez oddychu a veterinárnej pomoci.

slon, India, turizmus, týranie zvierat
Shutterstock

Lukratívny biznis

V roku 2018 žilo v Kerale viac ako 500 zajatých slonov. Väčšinou samce. Pripútané a neschopné pohybu stoja celý deň na horúcom betóne. Pre zviera s citlivou pokožkou bez potných žliaz je to mučenie. Vo voľnej prírode by trávili čas na pastvinách, v tienistých lesoch, ochladzovali sa bahennými kúpeľmi.

Namiesto toho sa im do členkov zarezávajú reťaze zanechávajúce mokvajúce rany a jazvy, ktoré mahúti (ich tréneri a vlastníci) pred platiacim obecenstvom maskujú. Okrem fyzickej bolesti majú hlboké psychické traumy. Monotónne kývanie hlavou dopredu a dozadu je jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnávajú so životom v zajatí. Turisti si myslia, že tancujú do rytmu hudby a tešia sa z toho. Netancujú a pocit šťastia nepoznajú.

Počas štyroch mesiacov, ktoré samce strávia vo fáze párenia, keď stúpa hladina testosterónu a agresivity, sú nonstop spútané a bité. Cieľom je zlomiť im ducha a urobiť z nich psychické trosky.

Väčšina chrámových festivalov v Kerale sa koná medzi januárom a aprílom, čo je pre zvieratá najkrutejšie obdobie. Prenajímajú sa na viac ako 10 000 festivalov a sprievodov. Tie najpopulárnejšie generujú príjmy až do výšky 5 000 dolárov denne v závislosti od ich stavu. Platia organizátori aj majitelia miestnych obchodov. Pre vlastníkov slonov, dodávateľov a mahútov je toto obdobie žatvy veľmi lukratívne.

slon, India, turizmus, týranie zvierat
Profimedia

Naoko trénovanie, v skutočnosti doživotné mučenie

Hoci sa slony používali ako vojnové stroje tisíce rokov, z rôznych dôvodov sa nikdy nedomestikovali. Chovať ich odmalička v zajatí je náročné. Ak sa podarí získať mláďa, trvá 15 až 20 rokov, kým vyrastie do úžitkovej veľkosti. To znamená veľa jedla a žiadny zisk. Namiesto chovu je jednoduchšie nechať ich vyrastať vo voľnej prírode a potom ich odchytiť.

Vytrénovať osemtonové divoké zviera, aby na rozkaz klusalo preplnenými ulicami, zahŕňa veľa fyzických trestov. Prechádzajú prísnymi „školeniami“, ako to ľudia v tomto odvetví radi nazývajú. V skutočnosti ide o neustále mlátenie, hladovanie, mučenie a odopieranie pohybu. Hovoria tomu rozdrvenie. Účelom je rozdrviť slonieho ducha a prinútiť ho podriadiť sa prostredníctvom strachu a bolesti. Väčšinou ich zviažu a bijú nepretržite 72 hodín. Potom sú ako zombie, chodiace kostry.

Používajú býčie háky, reťaze s hrotmi, dlhými palicami s bodcom ich pichajú do kĺbov, aby vyvolali čo najsilnejšiu bolesť. Približne polovica mahútov má problém s pitím, čo brutalitu ešte znásobuje.

Život chrámových slonov v desivom dokumente

Martýriu indických slonov pre turistiku a festivaly sa venovala novinárka a filmárka Sangita Iyer. V roku 2016 to zdokumentovala v oceňovanom filme Gods in Shackles. Zachytáva príbehy viacerých zlomených, väčšinou už mŕtvych slonov. Len pre silné žalúdky.

Mayin príbeh je z tých šťastnejších, ak sa to tak dá nazvať

Celý život bavila ľudí v cirkuse, dni a noci prežila v strachu a bolesti. Bola týraná, zanedbávaná a izolovaná. Nikdy nemala dosť jedla a vody. Každý deň musela predvádzať triky, ktoré jej zoslabnuté telo vystavovali obrovskému stresu. V noci mala spútané nohy, aby neutiekla.

Až po štyroch desaťročiach nútenej práce, vyčerpania a jaziev sa jej život zmenil. V roku 2010 bola zachránená a odvezená do centra, kde môže behať bez pút a utrpenia. Maya je ázijská slonica, a hoci jej cesta má šťastný koniec, je to len upútavka dlhého a komplikovaného hororu o slonoch v zajatí.

Rajeshwari dovolili zomrieť neskoro

Viac ako mesiac 42-ročná chrámová slonica ležala v piesku so zlomenou nohou a stehennou kosťou s telom pokrytým vredmi. Milovník zvierat sa súdne dožadoval rýchleho, bezbolestného usmrtenia. Až po zdĺhavom vyšetrení usúdili, že môže byť ubitá! V to popoludnie (našťastie) zomrela sama.

Rajeshwari mala ťažký život, odkedy bola v roku 1990 predaná do chrámu v južnom štáte Tamil Nadu. Dlhé hodiny stála na kamenných podlahách, aby žehnala oddaným a vykonávala rituály nalievania či prinášania vody božstvám.

V roku 2004 spadla z nákladného auta cestou do „omladzovacieho“ tábora pre slony a zlomila si nohu. Odvtedy žila v bolestiach so zdeformovanou končatinou. Keď si neskôr zlomila aj stehennú kosť, len ju zdvíhali bagrom, aby sa mohla zúčastniť chrámových pochodov. Hoci rada pre welfare zvierat navrhla utratenie z milosti, musela pracovať až do úplného konca. Časom už nebola schopná jesť ani piť pre ochrnutý chobot.

Prežívajú rovnaké emócie ako my

V rámci natáčania dokumentu Gods in Shackles si filmárka Iyer vytvorila silné puto so slonicou Lakshmi.

Keď som prvýkrát videla Lakshmi, bola to láska na prvý pohľad. Položila som ruku pod jej krk a dotkla som sa jej hrude. Hneď položila chobot na moju ruku, aby ma ovoňala. Sú také citlivé na vôňu. Striekala som na ňu vodu a kŕmila som ju ovocím. Keď som ju stretla o rok neskôr, neverila som vlastným očiam. Videla som oslepenú slonicu, ktorá ronila potoky sĺz.“ Jej mahút jej vrazil do oka hák ako trest za to, že mu zjedla kus ovocia.

Slony sú vysoko inteligentné a citlivé stvorenia. V jednej scéne sa Lakshmi stretne s mŕtvou mačkou a opatrne ju obíde. Povedať, že sú nám podobné, by bolo podhodnotením. Slony si uvedomujú samých seba, majú zložité emócie a vlastné rituály prejavov smútku. Prichádzajú na pomoc iným slonom a láskavými dotykmi sa navzájom utešujú. Na utrpenie spoločníka reagujú vlastnými symptómami úzkosti, správaním známym ako emocionálna nákaza.

slon, India, turizmus, týranie zvierat
Shutterstock

Elvis Presley s chobotom

Najznámejším a najvýnosnejším slonom v Kerale je Thechikottukavu Ramachandran. Takmer šesťdesiatnik Raman vzbudzuje obdiv, strach aj súcit. Je titulovaný najvyšším slonom v zajatí. Jeho 3,2-metrová majestátna, impozantná postava prevyšuje všetkých jeho kolegov.

„Je najvyšší a najkrajší zo slonov. Je úžasné vidieť ho z bezprostrednej blízkosti. Ale jeho majestátny vzhľad sa stal jeho prekliatím,“ hovorí Sreedevi Kartha, ktorá spolupracuje s organizáciou pre ochranu zvierat People for Animals.

Raman má tisíce obdivovateľov a dokonca stránku na Facebooku, ktorá pravidelne zverejňuje fotografie a aktualizácie.

Povestný nie je len pre korpus, ale i prejavmi údajného násilia. Podľa zverejnených informácií za posledné roky zabil 13 ľudí a dvoch slonov. Predstavitelia jeho domovského chrámu však tvrdia, že Raman nebol priamou príčinou. K úmrtiam došlo v dôsledku tlačeníc, ktoré vypukli po tom, čo sa vystrašil z hlasných zvukov a petárd na masových podujatiach.

Okresná správa mu zakázala účasť na najväčšom chrámovom festivale Thrissur Pooram, ktorý každý rok symbolicky otvára. Ale po proteste organizátorov, mahútov a fanúšikov boli nútení zákaz zrušiť. Pre jeho zhoršený zdravotný stav výbor rozhodol, že môže vystupovať len dvakrát do mesiaca. Neskoršie vládne nariadenie mu povolilo účasť na prehliadkach dvakrát týždenne.

Raman je dlhodobo slepý na ľavé oko, ale s pribúdajúcim vekom stráca zrak úplne.

Každoročný festival nablýskaných slonov

Festivalu Thrissur Pooram, ktorého headlinerom sú slony, sa zúčastňujú tisíce ľudí a hudobníkov. Zvieratá pokryté zlatými ozdobami a girlandami sa predierajú jasajúcim davom. Pod trblietavou parádou majú jazvy po ostnatých reťaziach, bodcoch a putách. Na chrbtoch nesú mohutnú modlu božstva spolu s tromi až štyrmi mužmi. Celkovo 300 až 400 kíl. Následne sú nútené viackrát krúžiť okolo chrámov za sprievodu hlučnej hudby, bubnov a petárd, ktoré sú pre ich citlivý sluch kalváriou.

slon, India, turizmus, týranie zvierat
Profimedia

Existuje záchrana?

Už dlhé roky sa organizácie po celom svete snažia skončiť utrpenie slonov v zajatí. Je to však sizyfovský boj. Existuje malý, ale rastúci počet miest, kde sú držané v humánnejších podmienkach. Hovoria si záchranné strediská alebo útočiská.

Takmer dve stovky cestovných kancelárií stiahli z ponuky lístky alebo prestali propagovať miesta, ktoré ponúkajú jazdy na slonoch a podobné atrakcie. V roku 2016 TripAdvisor oznámil, že končí s predajom vstupeniek na zážitky z divokej prírody, kde turisti prichádzajú do priameho kontaktu so zvieratami.

V Indii existuje organizácia Wildlife SOS, ktorá robí významný pokrok v boji za zdravie, pohodu a slobodu ázijských slonov. Prevádzkujú viacero programov od záchrany, rehabilitácie a vzdelávania v oblasti voľne žijúcich živočíchov až po zmierňovanie konfliktov medzi ľuďmi a divoko žijúcimi zvieratami. Pracujú aj s miestnymi kmeňovými komunitami na identifikácii a podpore nových príležitostí živobytia, ktoré nezahŕňa zneužívanie zvierat. Spolupracujú aj s indickou vládou, ministerstvom lesného hospodárstva a orgánmi činnými v trestnom konaní v snahe zlepšiť podmienky a starostlivosť o slony. Je to však len kvapka v mori.

Peanut, ktorá sa dostala pod ich ochranu

Jednou zo zachránených sloníc Wildlife SOS je Peanut. Keď sa k ním mladá slonica dostala, neustále kývala hlavou, keď čakala na jedlo. Je to zvyk v dôsledku trestov a stresu, ktoré zažívala v cirkuse. Zajali ju už ako mláďa, takže to bol jediný život, ktorý poznala. Dnes je z nej šťastná a zdravá dáma s rodinným stádom, najlepším kamarátom Coconutom, bezhraničnou energiou a záľubou v šibalstvách. Pre zamestnancov organizácie je to pokladík, ktorému sa snažia poskytnúť ten najlepší život.

Iné týmto slonom nezostáva. Ak by zvieratá chované v zajatí vypustili do voľnej prírody, neprežijú. Majú len dve možnosti. Buď ich niekto zachráni a do konca života sa o ne bude starať (mizivé percento), alebo rýchlo zomrú. Inak celý život, rovnajúci sa dĺžke nášho, prežijú pod najhoršími metódami spôsobovania utrpenia.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.