Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 26.4.2024
sk
Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto

Vo všeobecnosti je klebetenie a ohováranie považované za zlé a v spoločnosti preto vyvoláva predovšetkým negatívne asociácie. Môže nám pokaziť meno, narušiť alebo dokonca aj zničiť vzťahy. Z ľudí sa tak aj kvôli rečiam „poza chrbát“ často stávajú nepriatelia.

No podľa nových vedeckých štúdií klebety, respektíve, rozprávanie sa o niekom inom, nemusí byť za každých okolností zlé a nemusí smerovať k tomu, aby sa niekomu ublížilo.

Shutterstock

Štúdie psychológov Kalifornskej univerzity preukázali, že väčšinu takýchto rečí nemyslíme zle a neškodia nám, ani iným. Výsledky výskumu demonštrujú, že denne trávime 52 minút klebetením a iba 15 % z tých rečí je skutočne negatívnych.

V podstate, ako na väčšine vecí v živote, aj na klebetení sa dajú nájsť pozitívne body, ktoré môžu byť pre nás a naše duševné zdravie prospešné.

Gossiping Jean Harlow GIF by FilmStruck - Find & Share on GIPHY

Tu je zopár zaujímavých faktov o klebetení, o ktorých si možno predtým nevedel.

1) Pomáhajú nám socializovať sa

Psychológovia tvrdia, že v priebehu nášho života sa klebety stali dôležitým nástrojom zhromažďovania informácií, ktoré môžeme použiť aj na svoju ochranu. Pomáhajú nám učiť sa spolupracovať v skupinách a tiež sa rozhodovať selektívne a kriticky, do ktorej z nich sa zaradíme a koho z tej našej vyčleníme.

Pri rozprávaní sa o druhých totiž dávame najavo svoje silné a slabé stránky. Zhromažďovanie informácií o iných nám tiež pomáha lepšie im porozumieť, pochopiť ich.

2) Rozosmejú nás

Klebety môžu odvrátiť osamelosť, zatiaľ čo iné štúdie zistili, že môžu uľahčiť spájanie a blízkosť a slúžiť ako forma zábavy. Škodoradosť je najväčšia radosť. A netvárme sa, že sa občas radi nepotešíme z nešťastia iných, hlavne tých, ktorých vôbec nemusíme… Neškodné uťahovanie si z našich nepriateľov im v podstate neublíži a nám padne niekedy veľmi zadobre.

Shutterstock

3) Odreagujeme sa pri ňom, pretože eliminuje sklony k násiliu

Vedecké výskumy skutočne ukazujú, že pokiaľ vybijeme svoju zlosť pri klebetení, sme menej agresívni a frustrovaní.

4) Učia nás sebakritike

Aj klebety o nás samých môžu byť pre nás veľmi užitočné. Keď sa dozvieme, že si viacerí pošuškávajú o našom správaní, môžeme tieto informácie využiť. A to tak, že sa zamyslíme nad tým, či predsa nemajú pravdu, a pouvažujeme o svojej náprave. Veď ani vlások sa bez vetra nepohne.

Taktiež nás učia akceptovať negatívny názor bez toho, aby sa nás to dotklo, nerobiť si ťažkú hlavu z pletiek, ktoré nás síce pobúria, no nedokážu nám nejak reálne ublížiť. Taktiež tí, ktorí sú obeťou ohovárania, sú väčšinou silnejšími jedincami, ktorým sa ľudia nedokážu postaviť tvárou v tvár.

Shutterstock

5) Muži taktiež radi zaklebetia

Vedci v sociálnom výskume zistili, že muži majú ešte vyšší sklon ku klebeteniu ako ženy, zatiaľ čo ženské klebety sa zdajú byť neutrálnejšie ako tie mužské. Taktiež, extroverti klebetia viac ako introverti, keďže, logicky, nemajú problém dávať najavo svoje myšlienky a emócie.

A aj keď sa o starých ľuďoch hovorí, že voľný čas trávia iba ohováraním, v skutočnosti sú ich reči menej negatívne ako tie, ktoré zo seba vypúšťajú mladí ľudia.

https://giphy.com/gifs/sexy-boy-gossip-girl-ANz3kaLVx0Rz2

Takže, ak sa konverzácia zmení na „pletkovanie“, nie je vždy na škodu pokračovať v rozhovore. Klebety nemusia byť až také toxické, ako si často myslíme, no je dobré sa ubezpečiť, či nikomu neubližujú ani neničia jeho povesť.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.