Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Zabil svoju ženu aj dieťa. Mysteriózny skrat známeho športovca, ktorým šokoval Ameriku

Z vrcholu na samé dno dejín.

V tomto článku budeme hovoriť mužovi menom Christopher Michael Benoit, ktorý sa preslávil ako profesionálny športovec. Aj keď veľa ľudí stále namieta a wrestling nepovažuje za šport, ktorý možno prirovnať k iným. Samozrejme, bavíme sa o takom wrestlingu, ktorého scenár je predom daný a aj napriek tomu ho najmä Američania zbožňujú. Nech už je to, ako chce, pre náš kriminálny a zároveň mysteriózny prípad nie je táto polemika vôbec podstatná.

Benoit sa narodil v Montreale a počas dospievania zbožňoval wrestlerov Toma „Dynamite Kida“ Billingtona a Breta Harta. Keď mal totiž dvanásť rokov, zúčastnil sa na miestnom wrestlingovom podujatí, na ktorom spomenutá dvojica vyčnievala nad všetkými ostatnými. Vtedy sa v ňom zrodila myšlienka, že by sa chcel venovať niečomu podobnému. A tak začal poriadne makať a rysovať svoju postavu.

Šport alebo divadlo?

Ako znie definícia profesionálneho wrestlingu? Ide o formu „športového divadla“, ktorá sa točí okolo falošných bojových zápasov. Tie sa odohrávajú v ringu, ako napríklad v boxe. Vyvinul sa zo šíriaceho fenoménu ovplyvňovania zápasov medzi zápasníkmi na začiatku 20. storočia. Verejnosť to nebrala ako podvod, zápas vnímala skôr ako zábavu a istý druh umenia.

Medzi najznámejšie organizácie určite patrí World Wrestling Entertainment (WWE), na ktorej čele stojí Vince McMahon. Medzi jej bojovníkov patrili ľudia ako Hulk Hogan, The Undertaker, Ric Flair, Shawn Michaels alebo Paul Michael Levesque alias Triple H.

wrestling, šport, Amerika, zápasníci, ring
Shutterstock/Ilustračná foto

Niektorým zápasníkom sa vďaka wrestlingu naskytli ďalšie smery, ktorými sa okrem zápasenia rozhodli uberať. Za zmienku určite stoja John Cena alebo Dwayne Johnson (The Rock), ktorým sa podarilo preraziť vo filmovom priemysle. V súčasnosti sa rovnakým smerom vydal aj Dave Bautista.

Obrovský škandál

Práve pre spomenutú organizáciu WWE boli udalosti, ktoré sa týkali Chrisa Benoita, jedným z najväčších škandálov v jej histórii. Podľa Chrisa Jericha, ďalšieho známeho wrestlera, takmer vyradili WWE a wrestlingový priemysel ako celok z podnikateľského sveta, v ktorom sa točili milióny dolárov.

Benoit bol v tom čase považovaný za jedného z najlepších zápasníkov, ktorí kedy žili. Pre mnohých bolo preto nepochopiteľné, k akým udalostiam došlo koncom júna roku 2007. Pri spätnom pohľade sa však zdá, že existovali určité varovné signály pred tým, čo sa malo stať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Záhadná vražda slovenskej prostitútky Otílie Vranskej dodnes nebola vyriešená. Čo o nej vieme?

Najbližší tušili, že sa niečo deje

Mnohí priatelia už niekoľko mesiacov pred jeho smrťou hovorili, že hovoriť s Benoitom je ako hovoriť s úplne inou osobou. Vraj prejavoval extrémnu paranoju a začínal byť posadnutý únosmi detí a násilnými fanúšikmi, čo bolo preňho veľmi neprirodzené.

Viedlo to k tomu, že každý deň začal chodiť do posilňovne inou cestou, to isté platilo aj o letiskách. Navyše striedal autá, cítil sa v nebezpečenstve a neustále si myslel, že ho niekto sleduje. Kedysi bol v takých veciach celkom bezstarostný, nikdy s tým nemal žiadny problém. Keď sa to začalo diať, okamžite si to všimli aj jeho najbližší priatelia.

Ťažkou ranou pre jeho psychické zdravie bola smrť blízkeho priateľa. Eddie Guerrero bol rovnako známy wrestler, ktorý náhle skonal ako 38-ročný. Jericho si pamätá, ako Benoita utešoval objatím na Guerrerovom pohrebe, a povedal, že to boli „najzúfalejšie a najsmutnejšie objatia, aké si mohli dať“.

Najskôr zabil rodinu, potom seba

Bolo 22. júna 2007. Chris zmeškal podujatie WWE, čo sa mu nikdy predtým nestalo. V tú noc najskôr zabil svoju manželku Nancy. Mala zviazané končatiny a jej zranenia ukázali, že bola uškrtená na smrť. Nasledujúce ráno Benoit omámil svojho 7-ročného syna Daniela Xanaxom. Keď upadol do bezvedomia, zaškrtil aj jeho.

Pri jeho tele sa navyše našla Biblia aj napriek tomu, že Chris nebol nábožensky založený. Po dvojnásobnej vražde poslal hlasovú správu svojmu dobrému priateľovi Chavovi Guerrerovi a povedal mu, že Nancy a Daniel sa zrejme priotrávili jedlom. Na jeho hlase však bolo jednoznačne počuť, že niečo nie je v poriadku.

vražda, obeť, telo, krimi, stopa, polícia

Mohlo by ťa zaujímať:

Ohavná vražda, z ktorej sa ti zdvihne žalúdok. Vrah svoju obeť stiahol z kože, skrýval sa 17 rokov

Najviac ho zarazilo, keď na konci povedal: „Chavo, milujem ťa.“ Chris Benoit spáchal samovraždu v nedeľu, čiže dva dni po vražde svojej ženy a deň po zabití svojho syna. Polícia ho našla obeseného, navyše si na internete vyhľadával najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako si zlomiť krk.

Keď nikto z WWE nepočul o Benoitovi viac ako 24 hodín, Chavo Guerrero ukázal správy, ktoré dostal od Benoita, manažmentu. Privolaná polícia objavila v dome tri nehybné telá. Chris zanechal list na rozlúčku, v ktorom stálo: „Pripravujem sa opustiť túto Zem.“

Prečo sa to stalo?

Právnik WWE Jerry McDevitt povedal, že Benoitovi bol predpísaný testosterón ako súčasť istej liečby. Vraj to bola bežná lekárska prax pre ľudí, ktorí v minulosti užívali steroidy a v dôsledku toho utrpeli poškodenie semenníkov.

Benoitov otec povedal, že hlavnou príčinou dvojnásobnej vraždy a samovraždy mohlo byť poškodenie mozgu. Preto nechal mozog svojho syna preskúmať odborníkom. Neurovedec a bývalý zápasník Christopher Nowinski uviedol, že Benoit mohol počas svojej zápasníckej kariéry trpieť opakovanými neliečenými otrasmi mozgu, čo v konečnom dôsledku viedlo k nestabilnému duševnému stavu.

YouTube video

Nowinski povedal, že Benoit bol jedným z mála chlapov, ktorí si nechali tresnúť stoličkou zozadu do hlavy, čo je podľa neho hlúposť. Testy, ktoré na Benoitovom mozgu vykonal lekár Julian Bailes, ukázali, že bol tak vážne poškodený, že sa podobal mozgu 85-ročného pacienta s Alzheimerovou chorobou.

Ďalšie testy odhalili ťažkú ​​chronickú traumatickú encefalopatiu a poškodenie všetkých štyroch lalokov mozgu a mozgového kmeňa. Bailes a jeho kolegovia dospeli k záveru, že opakované otrasy mozgu môžu viesť k demencii, ktorá prispieva k vážnym problémom so správaním. Na záver treba dodať, že sa Nancy snažila s Chrisom rozviesť. Všetky teórie však navždy ostanú len teóriami. Tak končí príbeh nádejného športovca, z ktorého sa namiesto legendy stal chladnokrvný vrah.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje