Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 26.4.2024
sk
Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto
Zdroj: ©Shutterstock

Akí ľudia veria konšpiráciám a hoaxom? Pozreli sa na to vedci v rozsiahlej štúdii

Absurdnými sprisahaneckými teóriami internet priam preteká.

Konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sú, žiaľ, už pevnou súčasťou našej spoločnosti. S rozmachom internetu a sociálnych sietí sme zaznamenali obrovské šírenie najrôznejších sprisahaneckých teórií. Prečo ľudia vlastne dezinformáciám veria, resp. je tu niečo, čo ich spája? Bližšie sa na to pozrela medzinárodná štúdia zverejnená v časopise Nature Human Behavior.

Zúčastnilo sa jej 26 krajín sveta a viac ako 100-tisíc respondentov. Z výsledkov vyplýva, že konšpiračné myslenie je často pevne prepojené s politickým presvedčením človeka. Neprekvapí, že bujnie hlavne medzi priaznivcami extrémistickej pravice, ale v menšom množstve aj krajnej ľavice. Prišlo sa tiež na to, že konšpirátori sú väčšinou podporovatelia strán, ktoré sa nachádzajú v opozícii.

Shutterstock

Menej vzdelaní, zástancovia tvrdej ruky

Podľa vedcov majú konšpirátori v priemere nižšie vzdelanie a svet vnímajú striktne čiernobielo. Existuje len dobro a zlo, nič medzi tým. Pritom dobro a zlo v ich ponímaní predstavujú rôzne skupiny či ľudia.

V prípade krajných pravičiarov môže ísť o známych miliardárov a filantropov, politikov, ale aj migrantov či ľudí s iným náboženským presvedčením. Krajná ľavica zase často vo svojich sprisahaneckých teóriách spomína manažérov bánk či Európsku úniu.

Shutterstock

Konšpirácie vytvárajú ilúziu jednoduchého sveta, ktorý je jasne rozdelený a čitateľný. Je pre nich tak jednoduchšie zaujať morálne stanovisko. Ľudia, ktorí im veria, zvyknú voliť populistické či autokratické strany. Sú tiež zástancami radikálnych a zdanlivo jednoduchých riešení. Informácie, ktoré nezodpovedajú ich svetonázoru, ignorujú, prípadne im proste neveria.

To sa spája so širším problémom radikálnej nedôvery v oficiálne zdroje a hľadaniu „pravdy“ na alternatívnych stránkach. Vedci plánujú v skúmaní tohto fenoménu pokračovať aj ďalej.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.