Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

Akí ľudia veria konšpiráciám a hoaxom? Pozreli sa na to vedci v rozsiahlej štúdii

Absurdnými sprisahaneckými teóriami internet priam preteká.

Konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sú, žiaľ, už pevnou súčasťou našej spoločnosti. S rozmachom internetu a sociálnych sietí sme zaznamenali obrovské šírenie najrôznejších sprisahaneckých teórií. Prečo ľudia vlastne dezinformáciám veria, resp. je tu niečo, čo ich spája? Bližšie sa na to pozrela medzinárodná štúdia zverejnená v časopise Nature Human Behavior.

Zúčastnilo sa jej 26 krajín sveta a viac ako 100-tisíc respondentov. Z výsledkov vyplýva, že konšpiračné myslenie je často pevne prepojené s politickým presvedčením človeka. Neprekvapí, že bujnie hlavne medzi priaznivcami extrémistickej pravice, ale v menšom množstve aj krajnej ľavice. Prišlo sa tiež na to, že konšpirátori sú väčšinou podporovatelia strán, ktoré sa nachádzajú v opozícii.

Shutterstock

Menej vzdelaní, zástancovia tvrdej ruky

Podľa vedcov majú konšpirátori v priemere nižšie vzdelanie a svet vnímajú striktne čiernobielo. Existuje len dobro a zlo, nič medzi tým. Pritom dobro a zlo v ich ponímaní predstavujú rôzne skupiny či ľudia.

V prípade krajných pravičiarov môže ísť o známych miliardárov a filantropov, politikov, ale aj migrantov či ľudí s iným náboženským presvedčením. Krajná ľavica zase často vo svojich sprisahaneckých teóriách spomína manažérov bánk či Európsku úniu.

Shutterstock

Konšpirácie vytvárajú ilúziu jednoduchého sveta, ktorý je jasne rozdelený a čitateľný. Je pre nich tak jednoduchšie zaujať morálne stanovisko. Ľudia, ktorí im veria, zvyknú voliť populistické či autokratické strany. Sú tiež zástancami radikálnych a zdanlivo jednoduchých riešení. Informácie, ktoré nezodpovedajú ich svetonázoru, ignorujú, prípadne im proste neveria.

To sa spája so širším problémom radikálnej nedôvery v oficiálne zdroje a hľadaniu „pravdy“ na alternatívnych stránkach. Vedci plánujú v skúmaní tohto fenoménu pokračovať aj ďalej.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť