Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 3.5.2024
sk
Galina
cz
Alexej, Alex

Európska vesmírna agentúra chce pre Mesiac vytvoriť vlastné časové pásmo

Jednotné štandardizované meranie času vo vesmíre je dôležité pre navigáciu.


V najbližšom období sa pripravuje viac lunárnych misií ako kedykoľvek predtým. Európska vesmírna agentúra (ESA) chce preto pre Mesiac vytvoriť vlastné časové pásmo. TASR informuje v piatok na základe správy agentúry AP a vyjadrení ESA.

O „spoločnom lunárnom referenčnom čase“ sa začalo diskutovať počas stretnutia v Holandsku koncom minulého roka, povedal Pietro Giordano, inžinier navigačného systému v ESA. Pôjde o súčasť systému „LunaNet“ pre komunikačné a navigačné služby na Mesiaci. „V súčasnosti sa začína spoločné medzinárodné úsilie na dosiahnutie tohto cieľa,“ uviedol Giordano. ESA navrhuje, aby čas na Mesiaci stanovovala a kontrolovala jediná organizácia.

Pôjde pritom aj o riešenie špecifických technických otázok. Hodiny na Mesiaci totiž „bežia“ rýchlejšie ako na Zemi, denne tento rozdiel predstavuje 56 mikrosekúnd (jedna mikrosekunda je jedna milióntina sekundy – pozn. red.). Situáciu komplikuje aj fakt, že čas plynie iným tempom na mesačnom povrchu ako na jeho obežnej dráhe, uviedla ESA. Jednotné štandardizované meranie času vo vesmíre je preto dôležité pre navigáciu, tak ako to napríklad vyžadujú systémy GPS či Galileo na Zemi.

pexels

„Bude to veľká výzva. V rovníkovej oblasti má každý mesačný deň 29,5 dňa pozemského… pričom celá Zem je len malým modrým kruhom na tmavej oblohe,“ povedal šéf úradu pre strategické plánovanie ESA Bernhard Hufenbach. „Ak vytvoríme systém pracovného času pre Mesiac, môžeme v tomto smere pokračovať aj pre ďalšie planetárne destinácie.“

Misie na Mesiac pripravuje v najbližšom období niekoľko krajín sveta aj súkromných spoločností. V súčasnosti sa lunárne riadia časom tej krajiny, ktorá prevádzkuje konkrétnu sondu alebo kozmickú loď. Medzinárodne akceptované lunárne časové pásmo by uľahčilo vzájomnú spoluprácu.

Ani Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) nemá svoje vlastné časové pásmo, používa koordinovaný svetový čas (UTC), ktorý presne určujú atómové hodiny.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.