Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Zanuck/Brown Productions / MovieStillsDB

Horor Čeľuste bol inšpirovaný útokmi žralokov z roku 1916. Čo sa vtedy vlastne stalo?

Dvanásť dní v lete roku 1916 sa nieslo v znamení strachu.

Legendárny horor Čeľuste od Stevena Spielberga iste dobre poznáš. Premiéru si odbil v roku 1975 a dnes patrí medzi nesmrteľné klasiky. Príbeh sa točil okolo skupiny lovcov, ktorí sa rozhodnú zabiť obrovského žraloka, zodpovedného za viacero útokov na ľudí.

Snímka slávila obrovský úspech u kritikov aj divákov a mnohí sa kvôli nej začali moru vyhýbať širokým oblúkom. Nádherné vlny, od ktorých sa odrážalo slnko, začali po Čeľustiach pôsobiť oveľa zlovestnejšie. Scenár filmu vznikol podľa knihy Petera Benchleyho, ktorý sa pri jej písaní inšpiroval skutočnými udalosťami. Došlo k nim v americkom New Jersey v roku 1916.

Smrť vo vode

Treba povedať, že v minulosti sa žralokom od vedcov nedostávalo príliš veľkej pozornosti. Konsenzus bol v zásade taký, že dotyčné paryby nepredstavovali pre človeka žiadnu veľkú hrozbu. Tieto názory ale po osudnom horúcom lete v roku 1916 museli byť radikálne prehodnotené. V krátkom časovom rozostupe (od 1. do 12. júla) totiž došlo rovno k piatim krvavým útokom žralokov na ľudí.

Prvý incident sa odohral na ostrove Long Beach pri pobreží New Jersey. 28-ročný Charles Vansant tu bol na dovolenke so svojou rodinou a pred večerou sa rozhodol, že si ešte pôjde zaplávať do mora. Spoločnosť mu robil aj jeho retríver. Len krátko po tom, ako Vansant vošiel do vody, svedkovia začuli, ako kričí.

útok žraloka, film Čeľuste, Jaws, história, fakty a zaujímavosti, skutočné udalosti
Shutterstock

Príliš veľkú pozornosť tomu ale spočiatku nevenovali, pretože si mysleli, že kričí na svojho psa. V skutočnosti ho ale napadol žralok, ktorý sa mu zahryzol priamo do nôh. Mužovi napokon vyrazil na pomoc záchranár Alexander Ott a okoloidúci Sheridan Taylor.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje