Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 27.4.2024
sk
Jaroslav
cz
Jaroslav
Zdroj: ©Shutterstock

Patríš do generácie snehových vločiek? Takto vznikol pojem, ktorý sa ťa možno dotkne

Mapa v mobile ukazuje, kde práve si. Akoby si bol stredobodom vesmíru, no nie si.

Súčasná generácia sa často označuje ako snehové vločky (snowflakes). Vieš, o čo ide, z čoho to vzniklo a si aj ty jej súčasťou? Vekové ohraničenie nie je limitované, všeobecne tam patria ľudia narodení v rokoch 1995 až 2012. Teda post-mileniáli, tzv. generácia Zetkárov. Ale radia sa sem aj ľudia narodení v 80. rokoch či mladší.

Preslávil ju Klub bitkárov

Spopularizovanie pojmu snowflake generation sa pripisuje Chuckovi Palahniukovi, ktorý ho v roku 1996 použil v knihe Klub bitkárov. „Nie si výnimočný. Nie si krásna a jedinečná snehová vločka. Si rovnaká chátrajúca organická hmota ako všetci ostatní.“

Urážlivé označenie adresoval ľuďom, ktorí veria, že sú predurčení na veľký úspech alebo si zaslúžia výsostné postavenie, chválu a obdiv. Syndrómom snehových vločiek označuje tiež presvedčenie rodiča, že jeho dieťa je výnimočné, a preto by sa s ním malo zaobchádzať inak ako s ostatnými.

„Mnohí sú presvedčení, že sú jedineční a výnimoční ako snehová vločka. Sú precitlivení na urážku. Napríklad mladý človek s politicky korektným cítením.“

generácia snehových vločiek, Klub bitkárov, Brad Pitt
Fox 2000 Pictures / MovieStillsDB

Čo ste zač?

Generácia snehových vločiek sa roztopí hneď, ako ju stlačíš. Dnešní mladí sú menej odolní a náchylnejší k urážlivosti než predchádzajúce generácie. Sú príliš leniví na to, aby zmenili svet okolo seba. Príliš snobskí vyhrnúť si rukávy. Tu je potrebné zdôrazniť, že nejde o každého človeka narodeného v konkrétnom období. Zahŕňa to len väčšinu.

Skôr hanlivé titulovanie snehová vločka je označenie emocionálne zraniteľných ľudí, ktorí sa nevedia vyrovnať s protichodnými názormi, majú neoprávnený pocit nároku a preexponované presvedčenie svojej jedinečnosti. Sú hypersenzitívnejší, urážlivejší, rozmaznanejší.

Collinsov slovník zaradil frázu snowflakes medzi TOP 10 slov roka 2016. Populárnym sa stalo pri posmievaní sa hysterickým reakciám mladých na výsledok referenda o EÚ. Slovník tento termín definuje ako generáciu ľudí, ktorí sa stali dospelými v roku 2010, sú menej odolní a náchylnejší k urážaniu než predchádzajúce generácie.

generácia snehových vločiek
Shutterstock

Pomenovanie vychádza z dôsledku ich vysokej miery individualizmu a presvedčenia o vlastnej jedinečnosti. Charakteristická je emocionálna krehkosť, neschopnosť vysporiadať sa s kritikou i absencia pragmatizmu v krízových situáciách. Zvýšená miera individualizmu, narcizmu a celkovej citlivosti je zapríčinená najmä trendom jedného dieťaťa. Medzi súrodencami nevzniká konkurenčné prostredie a deti sú vystavované vyššej miere protekcionizmu. To podnecuje zvýšenú senzitivitu na neznáme podnety.

Odporúčame prečítať:

Slováci žijú na Madeire: Po voľbách sa nám ozývajú ľudia a pýtajú sa, aký je život v zahraničí. Syn tu má úplnú voľnosť

Buttercup, soyface a soyboy

Podobný slangový výraz je buttercup označujúci chlapca okolo dvadsiatky presvedčeného, že rodičia a všetci ostatní sú povinní ho navždy podporovať. Samozrejme, preto, že je výnimočný.

Označenie soyface a soyboy sa vzťahuje na mužov s charakteristickým nedostatkom testosterónu indikovanom vo vzhľade i v postoji. Veľmi rýchlo sa rozcítia, reagujú prehnane, často sa sťažujú a kňučia nad drobnosťami. Soyboy sa snaží vyhovieť každému zo strachu, aby nikomu neublížil.

Soyface sa manifestuje, keď chce ukázať svoje nadšenie. V tejto súvislosti vzniklo meme Wojak ilustrujúce precitliveného muža. Známa kostrbatá kresba plačúcej tváre.

Výraz soyboy, často používaný ako ekvivalent soyface, sa najčastejšie používa s konkrétnym výrazom tváre, keď sa muži tvária prekvapene a fotia sa s otvorenými ústami.

Čo hovorí snehová vločka

  • Mám zlý deň, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
  • Patrím do bohatej (chudobnej) rodiny, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
  • Som žena, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
  • Som rodová menšina, takže buďte ku mne milí, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.

V podstate buďte ku mne milí a bez ohľadu na to, čo hovoríte, čo si myslíte, čo robíte, som to ja, kto si zaslúži špeciálne zaobchádzanie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.