Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha nachádza v druhej fáze z troch v súvislosti s omikronom

Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní.


Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 nachádza v druhej fáze z troch v rámci šírenia variantu omikron. Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní. Uviedli to zástupcovia iniciatívy v tlačovej správe k testovaniu obyvateľstva na Slovensku. Ďalej v tejto fáze hrozí neotestovanie osôb z rizikových skupín, čo môže viesť k hospitalizácii pacientov vo vážnych stavoch.

Iniciatíva predpokladá nápor na antigénové testovanie s tým, že podľa matematika Richarda Kollára kapacity mobilných odberových jednotiek nebudú postačujúce a obmedzené budú pravdepodobne aj možnosti testovania v súkromných laboratóriách. Veda pomáha preto považuje za dôležité uprednostniť testovanie ľudí z rizikových skupín, vysvetľovať primárne príznaky ochorenia detailnejšie s ohľadom na možnosť súbežného šírenia variantu delta, a tiež odporúča špecifikovať, za akých podmienok treba ľudí testovať PCR testami a kedy uprednostniť antigénové testy. Zvažovať treba aj využitie techniky zvanej Flow Chart, ktorú aplikovali v zahraničí.

Shutterstock

Pokiaľ ide o vyšetrenie PCR testom, iniciatíva odporúča robiť odber aj z ústnej dutiny alebo hrdla, ďalej zásobiť centrálne príjmy nemocníc, pohotovosti a triážne centrá dostatkom respirátorov, a tiež navrhuje, aby priestory v čakárňach, kde ľudia nemusia mať dostatočne chránené horné dýchacie cesty, boli lepšie chránené. Tým sa môže zabrániť šírenie infekcie v čakárňach.

Združenie ďalej odporúča dočasne uznávať pozitívny a dostatočne citlivý antigénový test vykonaný v certifikovanej mobilnej odberovej jednotke alebo u lekára ako dôkaz prekonania ochorenia, ktorý by bol platný podobne ako výsledok PCR testu. Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok citlivých antigénových samotestov, napríklad pre zariadenia sociálnych služieb, väznice a iné štátne inštitúcie. Na centrálnych príjmoch a v triážnych centrách odporúča vykonávať aj diferenciálne PCR testy na zistenie prítomnosti omikronu a jeho odlíšenie od variantu delta. Združenie navrhuje uprednostňovať testovanie antigénovými testami, pričom PCR testy navrhuje priorizovať už na konci Fázy I, a to pre vybrané skupiny obyvateľstva podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť