Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 27.4.2024
sk
Jaroslav
cz
Jaroslav

Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha nachádza v druhej fáze z troch v súvislosti s omikronom

Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní.


Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 nachádza v druhej fáze z troch v rámci šírenia variantu omikron. Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní. Uviedli to zástupcovia iniciatívy v tlačovej správe k testovaniu obyvateľstva na Slovensku. Ďalej v tejto fáze hrozí neotestovanie osôb z rizikových skupín, čo môže viesť k hospitalizácii pacientov vo vážnych stavoch.

Iniciatíva predpokladá nápor na antigénové testovanie s tým, že podľa matematika Richarda Kollára kapacity mobilných odberových jednotiek nebudú postačujúce a obmedzené budú pravdepodobne aj možnosti testovania v súkromných laboratóriách. Veda pomáha preto považuje za dôležité uprednostniť testovanie ľudí z rizikových skupín, vysvetľovať primárne príznaky ochorenia detailnejšie s ohľadom na možnosť súbežného šírenia variantu delta, a tiež odporúča špecifikovať, za akých podmienok treba ľudí testovať PCR testami a kedy uprednostniť antigénové testy. Zvažovať treba aj využitie techniky zvanej Flow Chart, ktorú aplikovali v zahraničí.

Shutterstock

Pokiaľ ide o vyšetrenie PCR testom, iniciatíva odporúča robiť odber aj z ústnej dutiny alebo hrdla, ďalej zásobiť centrálne príjmy nemocníc, pohotovosti a triážne centrá dostatkom respirátorov, a tiež navrhuje, aby priestory v čakárňach, kde ľudia nemusia mať dostatočne chránené horné dýchacie cesty, boli lepšie chránené. Tým sa môže zabrániť šírenie infekcie v čakárňach.

Združenie ďalej odporúča dočasne uznávať pozitívny a dostatočne citlivý antigénový test vykonaný v certifikovanej mobilnej odberovej jednotke alebo u lekára ako dôkaz prekonania ochorenia, ktorý by bol platný podobne ako výsledok PCR testu. Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok citlivých antigénových samotestov, napríklad pre zariadenia sociálnych služieb, väznice a iné štátne inštitúcie. Na centrálnych príjmoch a v triážnych centrách odporúča vykonávať aj diferenciálne PCR testy na zistenie prítomnosti omikronu a jeho odlíšenie od variantu delta. Združenie navrhuje uprednostňovať testovanie antigénovými testami, pričom PCR testy navrhuje priorizovať už na konci Fázy I, a to pre vybrané skupiny obyvateľstva podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.