Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.5.2024
sk
Žigmund
cz
Zikmund

Zomrel posledný sovietsky líder Michail Gorbačov

Politik podľahol dlhej chorobe vo veku 91 rokov.


Vo veku 91 rokov zomrel posledný sovietsky líder Michail Gorbačov. Politik, ktorý sa zaslúžil o rozpad Sovietskeho zväzu (ZSSR), kolaps komunizmu v bloku a koniec studenej vojny, v utorok podľahol dlhej chorobe. Potvrdila to Ústredná klinická nemocnica v Moskve.

Gorbačov bol pri moci necelých sedem rokov. Kroky, ktoré za ten čas podnikol, mu priniesli svetové uznanie i opovrhnutie doma. „Vnímam sa ako muž, ktorý začal reformy, ktoré boli nevyhnutné pre krajinu, Európu a svet. Často sa ma pýtajú, či by som to začal celé odznova, ak by som to musel zopakovať. Vskutku áno. A s väčšou vytrvalosťou a odhodlaním,“ povedal Gorbačov pre agentúru AP v rozhovore v roku 1992, krátko po tom ako opustil úrad prezidenta Sovietskeho zväzu. Tento post, ktorý vznikol v roku 1990, zastával ako jediný človek.

Profimedia

Michail Sergejevič Gorbačov sa narodil 2. marca 1931 v dedine Privoľnoje na juhu Ruska. Do 15 rokov po škole pomáhal jeho otcovi jazdiť s kombajnom. Jeho práca mu už v 17 rokoch vyniesla Rad červenej zástavy práce, čo mu z časti pomohlo dostať sa v roku 1950 na Moskovskú štátnu univerzitu. Tam sa zoznámil s jeho manželkou Raisou a pridal sa do Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ). V roku 1971 ho zvolili do Ústredného výboru KSSZ, o sedem rokov neskôr mal na starosti poľnohospodársku politiku zväzu a v roku 1980 sa stal úplným členom Politbyra.

Sovietskym lídrom sa stal ako 54-ročný, keď na poste generálneho tajomníka Ústredného výboru KSSZ nahradil zosnulého Konstantina Černenka. Krátko po tom, ako sa ujal moci, začal s jeho kampaňou na zlepšenie situácie v ZSSR so zmenami, ktoré sa do histórie zapísali ako glasnosť (otvorenosť) a perestrojka (prestavba).

Prepustil politických väzňov, umožnil otvorenú diskusiu o voľbách s viacerými kandidátmi, dal Sovietom slobodu cestovať, zastavil náboženský útlak, znížil jadrový arzenál, stiahol vojakov z Afganistanu, zriadil užšie vzťahy so Západom a nebránil pádu komunistických režimov vo východoeurópskych satelitných štátoch.

Profimedia

Reformy však dali priestor aj vzplanutiu dlho potláčaného etnického napätia v ZSSR, ktoré vyvolalo vojny a nepokoje na problémových miestach, ako je región južného Kaukazu. Po zvýšení cien a nedostatku spotrebného tovaru nasledovali štrajky a pracovné nepokoje. A hoci to nebolo v jeho pláne, napokon bol Gorbačov v roku 1991 svedkom rozpadu ZSSR.

V roku 1990 získal Gorbačov Nobelovu cenu za mier za jeho rolu pri ukončení studenej vojny. V roku 1996 kandidoval za prezidenta Ruska, no nezískal ani jedno percento hlasov. Venoval sa aj charite.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.